Banskobystrický samosprávny kraj bude od pondelka 6. decembra vo svojich očkovacích centrách v Banskej Bystrici, Zvolene a Lučenci očkovať len registrovaných záujemcov. Očkovať bez predchádzajúcej registrácie bude už len na výjazdoch v regiónoch či v nákupných centrách.

Banskobystrický samosprávny kraj bude vo svojich očkovacích centrách v Banskej Bystrici, vo Zvolene a v Lučenci očkovať od pondelka 6. decembra len vopred zaregistrovaných záujemcov. Registráciu je potrebné uskutočniť cez portál korona.gov.sk, a to v prípade prvej i tretej dávky vakcíny, a dostaviť sa na pridelený čas a dátum.

„K takémuto kroku sme sa rozhodli pristúpiť najmä preto, že dnes sa nám v očkovacích centrách miešajú záujemcovia o prvú, druhú a tretiu dávku vakcíny, registrovaní aj neregistrovaní. Vznikajú dlhé rady a množstvo ľudí sa koncentruje na jednom mieste, čo je pre nich nekomfortné, nebezpečné z epidemiologického hľadiska a náročné na organizáciu,“ hovorí k zmenám v očkovaní podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Na tomto postupe sa zhodli aj zástupcovia ďalších samosprávnych krajov na minulotýždňovom rokovaní Združenia SK8, najmä s ohľadom na očakávaný zvýšený dopyt po tretej dávke vakcíny.

„V priebehu najbližších mesiacov predpokladáme, že nároky na kapacity očkovacích centier budú dvojnásobné, v porovnaní s dneškom. V priebehu júna dostalo druhú dávku vakcíny na celom Slovensku 730 685 osôb, z toho v Banskobystrickom kraji ich bolo 73 504. Tieto majú na tretiu dávku nárok v priebehu decembra. Pre porovnanie, v priebehu mája to bolo 370 178 osôb na Slovensku a 35 094 v našom kraji. Je potrebné, aby sme do očkovania vniesli poriadok a sústredili sa na navyšovanie očkovacích kapacít v súlade s dopytom od registrovaných záujemcov,“ hovorí Ondrej Lunter.

Kraj rovnako plánuje osloviť zástupcov zdravotníckych zariadení na svojom území a rokovať s nimi o navyšovaní očkovacích kapacít.

„So zdravotníckym personálom by sme im vedeli v tejto chvíli pomôcť, na našu výzvu v priebehu minulého týždňa zareagovalo asi 130 lekárov a sestier. Je nevyhnutné, aby sa očkovacie možnosti rozšírili a zvýšili sa aj platby od zdravotných poisťovní za jedného zaočkovaného – to by umožnilo zvýšiť odmeny aj zdravotníkom, ktorí očkujú. Na tomto sme sa tiež zhodli aj na rokovaní SK8 a v tejto veci sa spoločne obrátime tiež na ministerstvo zdravotníctva,“ doplnil Ondrej Lunter.

Možnosť očkovania bez predchádzajúcej registrácie ponechá Banskobystrický samosprávny kraj počas výjazdov do regiónov či nákupných centier.

„Zoznam týchto výjazdov pravidelne aktualizujeme na webovej stránke www.bbsk.sk/ockovaciecentra a ľudí informujeme tiež cez naše sociálne siete a prostredníctvom starostov a primátorov,“ uzavrel Ondrej Lunter.