Od 11. februára je v priestoroch zvolenského Gymnázia Ľudovíta Štúra putovná výstava s názvom Anna Franková – odkaz dejín dnešku. Výstava bola prvýkrát sprístupnená v roku 1996 vo Viedni a medzitým mala už niekoľko zastávok.

Celá výstava je založená na denníku 13-ročnej Anny, ktorá počas vojny a prenasledovania židov písala denník, ktorý sa neskôr stal skvelým podkladom pre medzinárodný vzdelávací program.

Kto je Anna Franková?

Celým menom Annelies Marie Franková sa narodila 12.júna 1929 v Nemecku vo Frankfurte nad Mohanom, rodičom židovského pôvodu, ako druhá dcéra Otta Franka a Edith Holländerovej. Mala o tri roky staršiu sestru Margot.

Keď sa v Nemecku Hitler dostal k moci, rozšíril mienku, že Židia sú zodpovední za všetky ekonomické a sociálne problémy a začal sa proti nim krutý teror. Rodina Frankovcov sa viac v Nemecku necítila bezpečne, preto v roku 1933 odišli do Amsterdamu, no 15. mája 1940 vtrhla nemecká armáda do Holandska, kde začali platiť rasové zákony proti Židom.

Staršej dcére Margot prišlo 5. júla 1942 povolanie do pracovného tábora. To bolo podnetom, aby sa rodina ukryla v priestoroch firemného skladu na ulici Prisengracht 263, do ktorého viedol jediný vchod cez dvere ukryté za otočnou knižnicou. Po celé dva roky im pomáhali Johannes Kleiman, Viktor Kugler a dve sekretárky Miep Giesová a Bep Voskuijlová.

Niekoľko dní po ich zmiznutí sa k nim pridala i rodina Hermanna van Pels s manželkou a synom. V novembri sa do ich úkrytu prisťahoval doktor Fritz Pfeffer.

Ich úkryt bol prezradený 4. augusta 1944 a nikdy sa nezistilo, kto ich zradil. Všetci boli odvezení jednotkami SS do tábora, deportovaní do Nemecka a privezení do koncentračného tábora v Bergen-Belsene, kde so sestrou umrela na týfus v marci 1945.

Kľúčom celého Anninho príbehu je ale denník, ktorý dostala k 13-tim narodeninám. Ako sama píše, verí, že on ju pochopí. Zverovala mu všetky tajomstvá, pocity a príbehy, ktoré sa odohrávali v jej živote od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944.

Jediný, kto z rodiny prežil bol jej otec, ktorý po návrate z koncentračného tábora navštívil aj ich úkryt v Holandsku, kde mu Miep Giesová dala do rúk denník Anny spolu s rodinnými fotografiami. Po dlhom rozhodovaní denník zverejnil tak ako to Anna chcela a jej kniha vyšla v júni 1947 v Holandsku. Odvtedy sa na predajných pultoch nové vydania nikdy dlho nezohrejú. Kniha je preložená do 60. jazykov.

Výstava na Gymnáziu Ľudovíta Štúra vo Zvolene potrvá do 11. marca.