Peľová sezóna roku 2011 definitívne končí. V nadchádzajúcom období odborníci očakávajú ešte stále pomerne vysoké koncentrácie húb (plesní), no peľ sa vyskytne v ovzduší už len ojedinele a vo veľmi nízkych koncentráciách.

foto il. web

Spóry plesní sa udržia v alergologicky významných koncentráciách v ovzduší minimálne do konca októbra. „Peľové správy v textovej forme pre tento rok končíme. Údaje o aktuálnych výsledkoch peľového monitoringu budú naďalej dostupné na www.alergia.sk.“, uviedla k aktuálnej peľovej situácii RNDr. Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku. Dodala, že druhové zloženie peľového spektra na celom území Slovenska sa už pár týždňov nemení . Vplyvom výrazného ochladenia rapídne poklesli denné koncentrácie peľu v ovzduší, preto uplynulý týždeň sa v ovzduší objavovalo len malé množstvo peľových alergénov. Vo veľmi nízkych koncentráciách sa objavoval najmä peľ ambrózie, tráv, paliny, mrlíkov a pŕhľavy. Denné koncentrácie spór húb – plesní síce opäť poklesli, ale naďalej dosahovali pomerne vysoké hladiny, pričom najpočetnejšie boli zastúpené rody Cladospórium, Epicoccum a Alternária.

Súčasné obdobie prinieslo peľovým alergikom značnú úľavu, no chladné a mrazivé noci zas spôsobujú problémy ľuďom, senzitívnym na chlad. Alergia na chlad nie je častá, prejavuje sa v priebehu pár minút svrbením , výsypom v mieste podráždenia a pretrváva menej ako dve hodiny. Kritická teplota pre vyvolanie chladovej alergie je najčastejšie okolo 0 stupňov Celzia. „Mylne bývajú za alergiu na chlad považované príznaky ako je kýchanie, kašeľ či problémy s dýchaním pri prechode z tepla do zimy a to najmä v mrazivom počasí. V tomto prípade prichádza do úvahy skôr iná inhalačná alergia (napr. alergia na roztoče alebo plesne), kedy dochádza k zvýšenej dráždivosti zapálenej sliznice. Príznaky chladovej alergie sú opuchy tváre a rúk, začervenanie pokožky, vznik žihľavky (svrbivý výsyp) a popraskanie kože najmä na miestach nechránených oblečením. Ojedinele môže dôjsť k problémom s dýchaním“, upozorňuje na ďalšie problémy alergikov v zimných mesiacoch RNDr. Lefférsová. Osoba trpiaca alergiou na chlad môže mať problémy pri pobyte na chladnom či mrazivom vzduchu, alebo pri prechode z tepla do zimy, či naopak. Alergiou na chlad trpia častejšie ženy. Ako prevencia odborníci odporúčajú používanie vhodných krémov najmä v zimnom období a vyhýbanie sa prudkým zmenám teplôt. Dôležitá je aj ochrana citlivých miest – tváre a rúk – pred pôsobením vetra a mrazu. Samotnú liečbu je potrebné zveriť do rúk odborného lekára.