Zatiaľ čo každý šperk vyzerá krásne, neraz sa môže stať, že jeho zanedbávanie v oblasti starostlivosti, spôsobí postupné vyblednutie materiálu a strácanie lesku. Správna manipulácia a zaobchádzanie so šperkami zaručí ich využívanie ešte po dlhý čas. Ako sa starať o šperky, vyrobené z rôznych materiálov?

Šperky z chirurgickej ocele

Samotná chirurgická oceľ so sebou prináša výhodu nehrdzavenia – teda nekoroduje. Je zdravotne nezávadná, pevná a má príjemný lesk. Aj keď ide o trvanlivý typ šperku zo zliatiny ocele a chrómu, je náchylný na poškriabanie, aj stratu lesku. Je to dôvod, prečo by ste mali dodržiavať niektoré jednoduché pravidlá, aby tieto šperky ostali v dobrom stave čo najdlhšie.

Mydlová voda

Šperky z chirurgickej ocele sa veľmi ľahko čistia. Môžete napríklad naliať trochu teplej vody do misky a pridáte k nej jemné tekuté mydlo. Čistiace látky v obyčajnom mydle fungujú efektívne na odstránenie akýchkoľvek špiniek a nánosov. Ak sú nečistoty skryté v rytinách alebo drážkach, zubná kefka s mäkkými štetinkami účelne poslúži na vysporiadanie sa s týmto problémom. Na záver použite handričku a šperk osušte pozdĺž jeho línií – tým sa zníži možnosť vzniku neestetických vodných škvŕn.

Zubná pasta a sóda bikarbóna

Ďalším spôsobom čistenia šperkov z nehrdzavejúcej ocele, je vytvorenie akejsi pasty pomocou sódy bikarbóny a vody. Môže sa stať, že vzniknutá hmota bude tvrdá a vtedy sa radšej obráťte na zubnú pastu. Prečítajte si jej zloženie, pretože niektoré bieliace prvky v nich bývajú až príliš silné. Gélová zubná pasta nepoškodzuje povrch chirurgickej ocele a účinne pomôže pri starostlivosti o tento druh šperku.

Šperky z kože

Rovnako ako všetky módne doplnky, aj kožené šperky potrebujú osobitnú starostlivosť, aby si udržali svoj štýlový vzhľad. Kožený materiál môže byť dosť jemný, takže pri jeho nosení by ste mali byť občas obozretní. Starostlivosť o kožené šperky nie je vo všeobecnosti náročná, aj keď si vyžaduje rutinnú údržbu. Kvalitné obchody však precízne vyberajú tkaniny a kožené materiály, aby ich textúra a charakter boli čo najdlhšie zachované – príkladom je stránka www.najdisperky.sk.

Prevencia pred poškodením

Keď príde reč na prevenciu šperkov proti poškodeniu, klasická rada, ktorú ste už možno počuli, je zakúpenie puzdra. S koženými šperkami to nie je až také ľahké, pretože tradičné plastové obaly pravdepodobne vypestujú na koži rôzne plesne. V podstate stačí, keď budete skladovať kožu na suchom mieste. Ak plesne už na šperku vznikli, exituje spôsob ako sa ich zbaviť.

Roztok vytvorený z jednej šálky germicídového mydla (ide o druh bio dezinfekcie) a jednej šálky vody sa handričkou nanesie na povrch a nechá sa vyschnúť mimo oblasti slnečného žiarenia. To isté platí aj pri vytvorení roztoku z jednej šálky vody a druhej šálky čistého alkoholu.

Nevystavujte kožu intenzívnemu slnečnému žiareniu na dlhý čas, aby na šperku nevznikli fľaky, alebo strata farby. Môžete zvážiť použitie kondicionéra na kožu, ktorý zabraňuje vzniku drobných trhliniek a zvýši mäkkosť kože – tvrdá koža spôsobuje praskliny.

Nepodceňujte starostlivosť

Šperky sú ozdobou, ktorá dopĺňa elegantný vzhľad ľudí už veľmi dlhú dobu. Sú estetické, účelné a dokážu sa zladiť skoro s akýmkoľvek typom oblečenia. Aby táto okrasa vydržala dlhý čas a prinášala ešte veľa radosti, treba sa zamerať na pravidelnú starostlivosť, ktorú si šperky vyžadujú.