Šperky sú módnymi doplnkami všetkých žien, či dievčat. Aby sme sa ale nimi mohli pochváliť aj o niekoľko rokov, mali by ste sa o ne dôkladne starať.

Ako sa teda správne starať o šperky?

Nenoste ich pri fyzickej práci a pri športovaní

Ak chcete, aby vám nové šperky vydržali dlho, nenoste ich pri fyzickej práci a športovaní. Pri hrubšej práci by sa mohol váš nový šperk poškriabať, alebo iným spôsobom poškodiť. Pri cvičení zase na šperky pôsobí pot, ktorý by mohol dokonca spôsobiť znehodnotenie kovu a tým aj trvalé poškodenie šperku.

Ak máte doma peknú drevenú šperkovnicu, poodkladajte si všetky šperky do nej akonáhle pôjdete robiť fyzicky náročnú prácu a športovať. Veľmi nebezpečné je najmä nosenie prstienkov s veľkými kameňmi. Hrozilo by vám, že kamienok vám vypadne.

Nevystavujte ich čistiacich prostriedkom, chemikáliám a kozmetickým prípravkom

Ak nosíte kvalitné šperky, nemali by ste ich vystavovať čistiacim prostriedkom, chemikáliám, ale aj kozmetických prípravkom. Mäkké kamene, ktoré sa používajú na výrobu šperkov, tak môžu byť ohrozené.

Ohroziť môžu aj samotný kov, z ktorého je šperk vyrobený. Viaceré čistiace prostriedky totiž urýchľujú oxidáciu povrchu šperku.

Nebezpečenstvo hrozí aj pri používaní niektorých kozmetických prípravkov. Keďže nie sú 100% prírodné, môžu poškodiť štruktúru šperku a aj jeho povrch.

Dávajte pozor na vysoké teploty

Šperky by sme nemali vystavovať ani vysokým teplotám. Veľa kvalitných a samozrejme aj drahých kameňov je citlivá na zmenu teploty a vysoké teploty nerobia dobre žiadnemu šperku. Aj priame slnko a horúca voda (napríklad vo vírivke) by tak mohli ohroziť váš šperk.

Aby vám váš šperk robil radosť a bol stále ako nový, je veľmi dôležité držať sa týchto rád. Zároveň je veľmi dôležité raz za čas šperky umyť. Odporúčame zriediť saponát na umývanie riadu s teplou vodou. Pri každom materiáli sa ale vyžaduje iná starostlivosť. Pre istotu si overte, či môžete šperky z konkrétneho materiálu umývať v takomto kúpeli.