Bežnými príznakmi chrípky a prechladnutia sú horúčka, bolesti svalov a kĺbov, upchatý nos, bolesti hrdla a upchatý nos. Často nás vyradia z bežného života a stretávame sa s nimi v priebehu celého roka. Ako ich čo najrýchlejšie prekonať?

Liečba pozostáva zo zmierňovania príznakov a dostatočného oddychu, príjmu hlavne vitamínu C v ovocí a zelenine. Väčšinou by sme mali byť schopní sami zvládnuť chrípku aj prechladnutie tým, že použijeme vhodné lieky voľnopredajné  dostupné v lekárňach. . Odporúča to lekár Praktickej Ambulancie v Banskej Bystrici MUDr. Andrej Pločica.

Vo väčšine prípadov si ľudský organizmus dokáže poradiť s prechladnutím a chrípkou približne do sedem dní. Kedy teda ísť k lekárovi?

Lekár MUDr. Pločica doporučuje: „K lekárovi choďte v prípade, ak sa váš stav po 3-4 dňoch nezlepšuje alebo sa ďalej zhoršuje, v prípade vysokej horúčky nad 39 °C, ak sa u vás vyskytnú výrazné bolesti hlavy, neustupujúce po liekoch na bolesť, alebo sa vám ťažko dýcha, prípadne sa vyskytujú iné znepokojujúce príznaky, ktoré ste v minulosti pri prechladnutí nemali.“

V Praktickej Ambulancii, ktorá sídli v Banskej Bystrici v novostavbe Hušták na Kuzmányho 19, sa môžu pacienti na vyšetrenie vopred bezplatne objednať na www.praktickaambulancia.sk alebo telefonicky na 048/ 619 58 58.

Pacienti s chrípkou alebo prechladnutím by mali uprednostniť termíny do 10:00 a mali by prísť na vyšetrenie nalačno, teda nič nejesť ani nepiť, aby lekári mohli prípadne urobiť výtery a odber krvi potrebné pre zistenie diagnózy.

Aký je najvhodnejší postup pri jednotlivých ochoreniach?

Lekár MUDr. Andrej Pločica odporúča tieto postupy:

Bolesti hlavy, kĺbov a svalov – snažte sa čo najviac oddychovať a spať, proti bolesti si môžete vziať niektorú z tabletiek, ktoré sú v lekárňach v predaji (taktiež treba striedať paracetamol 500 mg do 8 tabliet denne alebo ibuprofen 400 – 3 tablety denne).

Bolesti v hrdle – bolestiam v hrdle uľavíte napr. kloktaním slanou vodou, kúpiť je možné aj  spreje alebo kloktadlá v lekárni. Vykloktajte si hrdlo hlavne po jedle a potom aspoň 30 minúť nič nejedzte a nepite. Na silnú bolesť v hrdle môžete takisto použiť lieky proti bolesti.

Upchatý nos a nádcha – na uvoľnenie zapchatého nosa a zmiernenie príznakov nádchy si môžete vyskúšať inhalovanie slanej alebo minerálnej vody, nosné kvapky alebo spreje (Nasivin, Olynth,..) či  morskú vodu v spreji.

Kašeľ – pri kašli treba rozlišovať jeho druh a podľa toho zvoliť správny liek. Na suchý dráždivý kašeľ sú vhodné Stoptussin kvapky, Sinecod sirup,… Ak začnete vykašliavať hlien, hovoríme o kašli vlhkom, a vtedy si zvoľte liek, ktorý uľahčuje vykašliavanie (Bromhexin, Mucosolvan, Erdomed). Nepoužívajte oba takéto druhy liekov naraz. Maximálne môžete cez deň užívať liek na vykašliavanie a v noci liek na tlmenie kašľa, aby ste sa pokojne vyspali. Pri suchom kašľi zvlhčujte vzduch v izbe, môžete sa aj naparovať vlažnými výparmi a užívať prieduškové čaje.

Horúčka – Zvýšená teplota  je  prirodzený prejav obrany organizmu. Počas horúčky nezabúdajte na riadny pitný režim, t.j. 2 až 2 litre denne a viac. Pravidelne si merajte telesnú teplotu a v prípade, že prekročí 38°C, použite na jej zníženie vhodné lieky (striedať treba paracetamol 500 mg do 8 tabliet denne alebo ibuprofen 400mg  – max. 3 tablety denne).