Stavba interiérových priestorov pomocou sádrokartónových konštrukcií získava stále väčšiu popularitu. Sádrokartón však nie sú len obyčajné dosky, ale zahŕňajú aj ďalšie dôležité súčasti, ako sú profily, tmely, pásky a súvisiace nástroje. Každá fáza inštalácie vyžaduje trochu odlišný prístup, a preto sme pripravili prehľad nevyhnutných prvkov, bez ktorých by ste sa nemali zaobísť.

Inštalácia sádrokartónu zvyčajne začína až vtedy, keď je podklad (stena, strop alebo podlaha) dôkladne pripravený, zabezpečujúc hladký a suchý povrch. Kľúčovým prvkom je vytvorenie konštrukcie z kovových profilov, nazývaných „rastr“, ktorá predchádza rezu a skrutkovaniu SDK dosiek, nasledovaných tmeľom a brúsením.

Každá inštalácia sádrokartónu sa samozrejme mierne líši, a preto sa sústreďujeme na tie príslušenstvá, ktoré sú najčastejšie využívané.

Sádrokartónové profily – Stavebný základ

V prípade, že nemáte v úmysle priamo lepiť SDK dosky na stenu, budete potrebovať sádrokartónové profily. Tieto sa väčšinou vyrábajú z pozinkovaného oceľového plechu a ich typy sa líšia v závislosti od toho, kam sú určené. Nezabúdajte ani na vystuženie. Na tento účel slúži ideálne CD profil, ktorému sa budeme venovať podrobnejšie.

Na výstavbu stien sa používajú UD ale odporúčaný je aj CD profil. „Úvéčka“, ako sa im tiež hovorí, sú vodorovné a slúžia na upevnenie SDK dosiek k podlahe a stropu. Na ich vnútornú stranu je vhodné pridať samolepiacu penovú tesniacu pásku, ktorá zlepšuje zvukovú izoláciu. Kolmo na UW sa potom montujú CD profily (stojiny), vytvárajúc spoločne „rastr“.

Na trhu nájdeme aj špeciálne vyztužené UA profily, ktoré sú schopné uniesť vyššie zaťaženia než ich príbuzné „cévéčka“. Sú výbornou voľbou pri montáži sádrokartónu v kúpeľni alebo na miestach, kde plánujete zavesiť umývadlo či skrinku.

Pre sádrokartónové podhľady sú určené „údéčka“ a „cédéčka“. V prvom rade sa inštalujú UD profily po obvode miestnosti, pričom sa pridáva zvuková izolácia vo forme penovej pásky. Následne sa do UD profilov vsúvajú CD profily, ktoré slúžia na uchytávanie samotných SDK dosiek. V prípade, že nechcete príliš znížiť výšku stropu, môžete sádrokartón priamo montovať pomocou HUT profilov, ktoré sa jednoducho ukotvia na podklad natláčacím hmoždincom. Všetky potrebné materiály pre konštrukciu nájdete u renomovaných výrobcov, ako sú Rigips alebo Knauf.

Vruty a spojovací materiál – Pre pevnú konštrukciu

Okrem profilov budete potrebovať aj spojovací materiál, ktorý slúži na spojenie profilov medzi sebou a k upevneniu celej konštrukcie. Ide o vruty, skrutky, natláčacie hmoždinky, závesy, stropné hrebíky, stavebné úchyty a rôzne druhy spojiek. Nevyhnete sa ani nástrojom ako šróbovák (najlepšie akumulátorový), vŕtačka, vodováha, merač, kladivo a nožnice na plech. Výber správneho typu vrutov závisí od toho, aký typ konštrukcie plánujete postaviť. Na stavbu steny budete potrebovať iné vruty než na uchytávanie sádrokartónu na strop. V prípade pochybností sa oplatí skontrolovať návod alebo sa poradiť priamo so špecialistami v stavebninách, kde sa budete zásobovať potrebným materiálom.

Rezanie a úprava dosiek – Precízne náradie je nevyhnutné

Po dokončení konštrukcie zo sádrokartónových profilov prichádzajú na rad SDK dosky. Môžete si ich vybrať od renomovaných výrobcov, ako sú Rigips alebo Knauf. Na jednoduché rezanie dosiek postačuje nôž, no na zložitejšie výrezy je vhodnejšia píla s očkom. Hrany sádrokartónu sa upravujú špachtľou na sádro kartón a otvory priamo do dosiek vyrezávate pomocou nožov na plech. Ak sa chystáte na samostatnú montáž sádrokartónu a máte pochybnosti ohľadom výberu správnych materiálov, neváhajte sa poradiť priamo v obchode alebo nájdite kvalifikovaného remeselníka, ktorý vám poskytne odborné rady.

Stavebná chémia pre dokonalé tmelenie a spárovanie

Keď sú všetky sádrokartónové dosky na svojich miestach, prichádza na radu ich dokončenie. Proces začína spárovaním, na ktoré budete potrebovať tmel. Máte možnosť vybrať si medzi práškovým, ktorý sa rozmiešava vo vode, a pastovým. Pastový tmel je pripravený priamo od výrobcu a môžete ho začať nanášať okamžite. V prípade, že je príliš hustý, jednoducho ho zriedite trochou vody. Po spárovaní sa celá plocha sádrokartónu pokryje finálnym tmelom (stierkou) a nakoniec sa brousí, či už ručným hobličkom alebo elektrickou brúskou. Brúsenie sádrokartónu nie je najzáživnejšou činnosťou, pretože sa pri nej uvoľňuje prach podobný tomu pri Rally Dakar. Preto vám predstavujeme tip od Rigips: tmel Rifino Top, ktorý nie je potrebné brúsiť. Nanáša sa špeciálnou špachtľou v mimoriadne tenkej vrstve, a brúsenie je potrebné len na miestach, kde sa špachtľa nedostala. Skúste to sami:

Príprava na maľovanie – Kvalitná penetrácia je kľúčom

Pred tým, než sa pustíte do maľovania, starostlivo skontrolujte povrch sádrokartónu. Nemal by obsahovať nerovnosti, rýhy alebo praskliny. Zvlášť dôkladne preskúmajte miesta, kde dopadá svetlo, pretože tam by sa mohli neskôr objaviť nežiaduce nedokonalosti. Až potom môžete dosky pretrieť penetráciou, ktorá sjednotí nasákavosť sádrokartónu a tmelu, zvýši prilnavosť farby a celkovo spevní povrch. Čo sa týka farieb, odporúča sa použiť disperzné alebo akrylátové farby. Na trhu však nájdete aj špeciálne farby určené pre sádrokartón.