nemocnica zvolenNemocnica Zvolen sa 5. mája už po štvrtý krát zapojí do akcie  vyhlásenej Svetovou zdravotníckou organizáciou „Umývaj si ruky – zachrániš život“, ktorá poukazuje na správnu techniku umývania si rúk. Pondelková akcia „Deň hygieny rúk“ je zameraná na osvetu zdravotníckeho personálu, ambulantných pacientov, študentov a verejnosti.

Už v pondelok, 5. mája od 08.00 do 14.00 hod., si môže každý vyskúšať techniku správneho umývania rúk. Na akcii budú vítaní všetci záujemcovia počnúc deťmi z materských a základných škôl cez ambulantných pacientov až po širokú verejnosť. Výsledok umývania rúk si záujemcovia môžu overiť pod UV lampou, kde okamžite uvidia nesprávne umyté miesta.

Pre najmenších je pripravená rozprávka, v ktorej sa deti prostredníctvom plyšového kamaráta Minka Špinka dozvedia, prečo je hygiena rúk taká dôležitá. „Základy správnych návykov hygieny rúk je treba vštepovať deťom už od útleho veku a preto sme sa rozhodli rozšíriť akciu a predstaviť edukatívny projekt v podobe Minka Špinka,“ vyjadrila sa vedúca oddelenia klinickej mikrobiológie Jana Krokošová. O deň neskôr, 6. mája, navštívi Minko Špinko Materskú školu J. Cikkera na Sliači, aby aj tu deťom vyrozprával príbeh.

Deti sa najčastejšie dostávajú do kontaktu s vírusmi a rôznymi baktériami práve v škôlkach a školách a tým sa zvyšuje riziko výskytu ochorení. Podľa autorky projektu Ing. Jany Krokošovej je cieľom projektu poskytnutie pomoci rodičom pri podpore imunitného systému u detí, ale aj pomoc deťom v boji proti všetkými mikroorganizmom, ktoré ich dennodenne obklopujú.

Program Svetovej zdravotníckej organizácie „First Global Patient Safety Chalenge“ – „Výzva ku globálnej bezpečnosti pacientov“ pod názvom „Clean Care Is Safer Care“ – „Čistá starostlivosť je bezpečná starostlivosť“  uzrel svetlo sveta už pred deviatmi rokmi. Kampaň má za cieľ poučiť zdravotnícky personál ako si správne umývať ruky a dezinfikovať ruky s použitím alkoholových dezinfekčných prostriedkov. Počet nemocníc, zaujímajúcich sa o túto kampaň, z roka na rok rastie. Doteraz sa do projektu zapojilo viac ako 15 152 nemocníc zo 145 krajín z celého sveta. Na Slovensku kampaň prebieha od roku 2009.