Počas víkendu 25.– 27.7.2014 sa v obci Zvolenská Slatina konal už druhý ročník festivalu GUČA – guča umenia. Toto kultúrne podujatia plné súčasného umenia, netradičné pre tento vidiecky región pripravili mladí ľudia z organizácie Slovenský skauting, 21.zbor Korčín.

Kunstdorf Zvolenská Slatina

guča 4Prišlo im zvláštne, že mladí ľudia odchádzajú do veľkých miest a nemajú potrebu tvoriť doma, vo svojej dedinke, zaujímavé veci a akcie pre tých, ktorých poznajú. „Keď sa chcete stretnúť so súčasným umením, musíte ísť na koncert alebo na festival do nejakého väčšieho mesta. Vidiek má pritom na Slovensku stále silnú pozíciu, obrovský potenciál a stačí ho len objaviť,“ hovorí Martin, jeden z organizátorov festivalu.

GUČA – guča umenia

„Tento názov presne vystihuje podstatu festivalu, ktorý chce ponúknuť multižánrový program v rôznych oblastiach umenia,“ – hovorí Matej Fekiač, jeden z organizátorov, ktorý tento názov vymyslel a taktiež navrhol logo festivalu.

50 rokov s veľrybou

Festival odštartoval v piatok podvečer pútavým rozprávaním „Kto a prečo potrebuje Vodné dielo Slatinka“  s pánom Buzalkom priamo z dedinky Slatinka. Počas rozprávania odhalil tragický osud, kedysi samostatnej dediny , ktorá má už 50 rokov zmiznúť pod pripravovanou vodnou nádržou. Atmosféru rozprávaniu dotvorila výstava fotografií „Posledná generácia“ fotografa Andrea Zemana.

guča 1Hody kultúr

Mladí ľudia z celého sveta od Kórei až po Kanadu, ktorí prišli toto leto na Slovensko do Slatinky na medzinárodný dobrovoľnícky tábor INEX, pripravili pre návštevníkov festivalu „Hody kultúr“ – predstavenie jednotlivých kultúr prostredníctvom ich tradičných jedál.

Rockový večer plný zábavy

Po medzinárodnej recepcii sa začala poriadna zábava, o ktorú sa postarali hudobné kapely Shadow of Television a Easy Peasy. Kultúrny dom sa zaplnil mladými ľuďmi, ktorí sa prišli zabaviť a poriadne „vyskákať.“ Výnimočnosť festivalu potvrdzuje aj fakt, že sa na ňom nepredával alkohol a prítomní sa dokázali zabávať a vnímať dobrú muziku aj bez alkoholu či iných drog.

Podpolianske tance a hrnčiarska tvorivá dielňa

Druhý deň festivalu začal  v sobotu podvečer dvomi tvorivým dielňami súbežne. Prvá bola o ľudových tancoch z Podpoľania a  dalo sa na nej naučiť základné kroky podpolianskych ľudových tancov. Druhá tvorivá dielňa bola zameraná na prácu s hlinou na hrnčiarskom kruhu a kto mal záujem mohol si skúsiť s pomocou profesionálneho hrnčiara niečo zaujímavé vyrobiť.

Jam session

Po tvorivých dielňach začala hudobná časť večera, o ktorú sa postarali na gitarách Jakub Havlík a Matej Žubritovský. Hneď na úvod nabral tento program fantastickú atmosféru, ktorú dotvorili sviečky, teplý čaj a voňavé koláče.

Slatinčan na rally Dakar

Mladý cestovateľ Dano Maľa zo Zv. Slatiny sa v januári vydali na najväčšiu amatérsku rally na svete z Budapešti do afrického Bamaka. Naprieč nespútanou Afrikou dva týždne cestoval na 30-ročnom Mercedese 190d. Viac ako hodinu rozprával svoje zážitky z cesty. Sobotný večer ukončilo veľmi zaujímavé premietanie dokumentárneho filmu Trabantom až na koniec sveta.

Večer venovaný Marekovi Brezovskému

V nedeľu večer festival ukončilo premietanie film Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom. Filmové svedectvo o krátkom, ale mimoriadne dynamickom živote jedného z najtalentovanejších slovenských hudobníkov, od ktorého smrti uplynulo tento rok presne 20 rokov.

guča 2Množstvo mladých ľudí, ktorí prišli na festival dokazuje, že podobné kultúrne podujatia majú aj vo vidieckom prostredí veľký potenciál a zmysel, pretože je to veľmi dobrý spôsob ako zlepšovať miesto, kde žijeme.

Viac fotografií a informácii o festivale,  nájdete na: www.guca-festival.webnode.sk