ZVonline.sk (F. Roháček) | 14.7.2014

Nového primátora a mestských poslancov budeme voliť 15. novembra

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška minulý týždeň vyhlásil termín konania volieb do orgánov samosprávy obcí na 15. novembra tohto roku. Znamená to, že noví primátori, starostovia a poslanci zastupiteľstiev sa ujmú svojich funkcií s určitosťou ešte pred Vianocami.

voľbyVo Zvolene zatiaľ kandidatúru na najvyšší post avizoval súčasný primátor Miroslav Kusein. Očakáva sa i kandidatúra nezávislej kandidátky Lenky Balkovičovej, za ktorou by mohli stáť viaceré pravicové strany. Tá získala vo vlaňajších voľbách do zastupiteľstva VÚC dokonca viac hlasov než Kusein. Hovorí sa aj o možnej kandidatúre mediálne známeho bývalého kriminalistu odkrývajúceho zákulisie policajnej práce Mateja Snopka.

Primátorom alebo starostom sa môže stať každý občan Slovenskej republiky, ktorý má najmenej 25 rokov, má podľa nových pravidiel minimálne stredné vzdelanie a samozrejme nie je súčasne vo výkone trestu a je plne spôsobilý na právne úkony. Poslancom zastupiteľstva môže byť občan s volebným právom, a teda od veku 18 rokov.

Pokiaľ kandidátnu listinu nepredloží politická strana alebo koalícia strán a kandidát má záujem kandidovať ako nezávislý, musí vo Zvolene predložiť kandidátnu listinu s petíciou na podporu jeho kandidatúry s podpismi minimálne 400 obyvateľov mesta. To sa týka tak kandidátov na primátora ako i poslancov.

Vzory kandidátnych listín sú k dispozícii tu… Kandidátne listiny musia byť predložené zapisovateľovi mestskej volebnej komisie do 21. septembra. Samotné voľby, 15. novembra, prebehnú v jednom kole.