TS SNG Zvolenský zámok, ZVonline.sk | 9.4.2015

Na zámku odkryli tajomnú kryptu: (ne)bojte sa w zámku

z príprav v zámockej kryptePriaznivcom hororového žánru bolo určené podujatie (ne)bojte sa w zámku, ktoré sa konalo 31. marca 2015 v tajomnej atmosfére zámockej krypty.

Krypta Zvolenského zámku je priestor situovaný pod kaplnkou, ktorý v minulosti slúžil ako podzemná hrobka. Svoje pôvodné využitie krypta stratila začiatkom 19. storočia, po tom, ako sa zo zámku odsťahovali Esterházyovci. O jej sprístupnení Slovenská národná galéria Zvolenský zámok uvažovala už dlhšie. Tak vznikol program (ne)bojte sa w zámku, ktorého cieľom je predstavovať známych literárnych a filmových hororových hrdinov.

Minulý týždeň v utorok 31. marca 2015 program predstavil hororového hrdinu, ktorý nepochybne patrí k tým najznámejším – grófa Draculu, a to prostredníctvom čítania z knihy Brama Stockera: Dracula (Londýn, 1897) v podaní študentov Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici a uvedenia filmu Nosferatu, eine Symphonie des Grauen (Nemecko, 1922, čb. 93 min.).

z premietaniaIšlo o pilotnú časť nového programového formátu, počas ktorej si chceli organizátori otestovať, či o takýto typ podujatia bude záujem. Reakcia verejnosti ich pozitívne prekvapila, nakoľko záujem bol väčší, ako je samotná kapacita priestoru krypty (t. j. 40 miest). Tá sa približne od 17:30 do začiatku podujatia naplnila do poslednej stoličky, pričom potom museli ešte i dokladať lavice. Aj napriek tomu však vonku zostali ďalší záujemcovia, ktorých už žiaľ kvôli obmedzenej kapacite nemohli prijať. „Záujem nás utvrdil v tom, že tento typ programu je žiadaný. Ďalšie čítania a premietania – samozrejme s hororovou zápletkou – by sme radi ponúkli v II. polroku 2015. Ktorých ďalších hororových hrdinov predstavíme, zatiaľ nebudeme prezrádzať. Uvažujeme tiež o zopakovaní programu z marca, aby sme dali druhú šancu tým, ktorí sa pre obmedzenú kapacitu do krypty nevmestili,“ hovorí Silvia Čatayová z SNG Zvolenský zámok.

Filmových fanúšikov čakajú premietania aj v čase letných prázdnin, kedy sa na nádvorí zámku bude konať už tretí ročník Letného kina SNG na Zvolenskom zámku. Pre návštevníkov plánujú však aj iné podujatia. Už 22. apríla 2015 sa u nás v rámci Literárneho večera môžu stretnúť so spisovateľom Jurajom Červenákom a vypočuť si čítanie z jeho novej knihy Železný polmesiac. Na 16. mája 2015 pripravuje SNG pre verejnosť a rodiny bohatý program k podujatiu Noc múzeí a galérií.

Fotogaléria