ZVonline.sk, DJGT (G. Valentínyová) | 26.2.2014

Divadlo J. G. Tajovského uvádza novú hru Mandarínková izba

Komédia plná francúzskeho espritu a šarmu ponúka niekoľko zaujímavých príbehov ľudí vo vtipných jednoaktovkách s prekvapivým, niekedy až detektívnym záverom. To je krátky popis novej hry Mandarínková izba, ktorú v premiére už 7. marca uvedie zvolenské divadlo J. G. Tajovského.

mandarinkovaVšetky sa odohrávajú v malom parížskom hotelíku a v luxusnej izbe, zvanej mandarínková. Hra ponúka vynikajúce herecké príležitosti a priestor na kreativitu, keďže herci sa v nej prevteľujú do viacerých postáv a osudov. Ľahkosť, humor a nečakané prekvapenia sú hlavnými atribútmi tejto vynikajúcej komédie.

Neraz si povzdychneme, že život píše príbehy, o akých sa literárnej fikcii ani len nesníva. Robert Thomas práve tu hľadá svoju štartovaciu čiaru: vo svojich hrách odhaľuje príbehy, ktoré vymyslel sám život a prenáša tieto neuveriteľné okamihy do svojho dramatického sveta. Jeho hry majú vo svojom jadre niečo úprimne ľudské – príbehy ľudských osudov, vášní, emócií, situácií.

Autor hry Robert Thomas (1927-1989) bol významný francúzsky herec, dramatik, scenárista a tvorca francúzskeho žánru „Comédie Policiére“ – komediálneho thrilleru, kde sa majstrovsky prepletá smiech s napätím. Je autorom pätnástich divadelných hier, z nich najznámejšie sú hry Osem žien (známe aj z neskoršieho filmového spracovania), Turecká kaviareň a Mandarínková izba.

Premiéra je naplánovaná na 7. marca o 18.30 h, prvá repríza sa uskutoční 8. marca 2014 o 18.30 h.

Účinkujú: Michal Ďuriš, Vladena Škorvagová, Štefan Šafárik, Svetlana Sarvašová, Richard Sanitra. Preklad: Lýdia Magerčiaková, Dramaturgia: Ján Chalupka, Kostýmy: Eva Farkašová, Scéna: Jaroslav Valek, Úprava a réžia: Michal Babiak.