ZVonline.sk (F. Roháček) | 11.8.2014

Zvolenská nemocnica má platiť desaťnásobne nižší nájom

Prevádzkovateľ zvolenskej nemocnice v roku 2010 sám sumu vyše 500-tisíc eur ročne Banskobystrickému samosprávnemu kraju navrhol a vyhral výberové konanie, dnes spoločnosť AGEL označuje sumu za neúnosnú.

Ako sme vás už informovali, prevádzkovateľ nemocnice predložil v spolupráci s krajskými poslancami z regiónu VÚC nový návrh zmluvy, ktorý namiesto sumy 521-tisíc eur prinesie rozpočtu župy ročne len 51-tisíc eur. Suma pritom do rozpočtu župy pribudnúť nemusí, keďže prevádzkovateľ nemocnice má tieto finančné prostriedky ročne investovať do technického zhodnotenia prenajatého majetku a investované prostriedky sú predmetom vzájomného zápočtu.

nemocnica zvolen„Je to úprava o 90% v neprospech všetkých obyvateľov kraja. Tu je vylobované medzi niektorými skupinami poslancov, aby sa rozhodlo v prospech súkromnej firmy a v neprospech príjmovej časti rozpočtu kraja,“ uviedol na piatkovom výjazdovom zasadnutí Zastupiteľstva BBSK predseda kraja Marian Kotleba.

Niektorí krajskí poslanci ale poukázali aj na fakt, že v roku 2010 spoločnosť AGEL vyhrala výberové konanie so sumou 500-tisíc eur. Navrhovali preto, aby sa s nižšou sumou vyhlásilo opäť nové výberové konanie. Výkonný riaditeľ zvolenskej nemocnice Jozef Botka na nedávnej tlačovej konferencii uviedol, že v roku 2010 vyzerala situácia priaznivejšie a nemocnica mala šancu pohnúť sa dopredu. Počas uplynulých štyroch rokov však vstúpili do platnosti nové zákony o platoch zdravotníckych pracovníkov a od júla tohto roka došlo k zníženiu úhrad od najväčšej zdravotnej poisťovne.

Zastupiteľstvo BBSK zmenu napokon schválilo. „Vysoký nájom diskvalifikuje zvolenskú nemocnicu v ďalšom rozvoji. Dali sme prednosť verejnému záujmu,“ povedal nezávislý poslanec za žiarsky obvod Ladislav Kukolík. Predseda VÚC Marian Kotleba sa chce ale obrátiť aj na prokuratúru a uznesenie poslancov zrejme nateraz nepodpíše.

Poslanci chceli pôvodne vyjsť zvolenskej nemocnici v ústrety aj odkladom aktuálnej dlžnej čiastky vo výške takmer 280-tisíc eur, no to ešte pri pôvodnom návrhu v máji, kedy sa problematikou pre procesné chyby zaoberať nemohli a v júli sa poslanci na rokovanie nezišli. Vedenie župy preto na uvedenú sumu vydalo platobný rozkaz a zvolenská nemocnica svoju dlžobu medzičasom uhradila.