Pacienti, ktorí trpia zdravotnými ťažkosťami po prekonaní ochorenia COVID-19 nájdu pomoc aj vo zvolenskej nemocnici. Na Fyziatricko – rehabilitačnom oddelení sú školené a skúsené fyzioterapeutky pod vedením Jany Kramerovej pripravené pomôcť všetkým, ktorých trápia respiračné, neurologické a pohybové ťažkosti.

Špecifická rehabilitácia je určená pacientom, ktorým zostali zdravotné následky po prekonaní koronavírusu a trápia ich najmä dýchacie ťažkosti, úzkosť a kašeľ. Rehabilitácia začína nenáročnými cvikmi a zhodnotením dychových parametrov. Podľa slov fyzioterapeutiek majú pacienti vžité stereotypy dýchania. „Pacientom po ťažšej forme robí problém aj základná mobilita. Veľakrát majú v podvedomí to, že nemôžu dýchať. Stále trpia dušnosťou a plytkým dýchaním,“ hovorí vrchná sestra Soňa Melichová.

Postupne sa postcovidovým pacientom pridávajú záťažové cvičenia, ale len po precíznom zhodnotení ich aktuálneho zdravotného stavu. Fyzioterapeutky postupne naučia pacienta správne dýchať a pomôžu mu zaradiť sa späť do normálneho života. Osoby, ktoré zasiahol koronavírus však môžu mať po jeho prekonaní aj iné ako dýchacie ťažkosti – zhoršenie chôdze, bolesti kĺbov, slabá kondícia. Ojedinelé nie sú ani neurologické problémy, ako sú bolesti chrbtice či nepríjemné bolesti hlavy.

Samotná rehabilitácia je u každého pacienta individuálna. U postovidových pacientov s respiračnými ťažkosťami sa využíva dychové cvičenie so špeciálnymi pomôckami, ktoré sú bežne dostupné v zdravotníckych potrebách. Pacient však musí byť s takouto pomôckou odborne inštruovaný fyzioterapeutom. Následne môže rehabilitovať aj v domácom prostredí. Avšak, daná pomôcka nie je podmienkou pre cvičenie.

Zdravotnícky personál si vie pomôcť aj s celkom jednoduchými alternatívami (fúkanie balóna, fúkanie slamkou do vody či fúkanie do vrtuľky). Okrem samotného cvičenia je pre pacientov Nemocnice AGEL Zvolen pripravená aj elektroliečba, magnetoterapia a laser. Pacienti s odborne školeným personálom zvolenskej nemocnice určite nájdu riešenie na svoje zdravotné problémy, ktoré im po prekonaní COVIDU-19 zostali.