Puzzle sú obľúbenou zábavkou malých aj veľkých. Vďačia za to hlavne tomu, že sa dajú vyprodukovať v rôznych stupňoch náročnosti. Jednoducho zvýšite počet dielikov, z ktorých sa puzzle skladajú a razom máte vyššiu obtiažnosť. Obtiažnosť môže byť ovplyvnená aj samotným obrázkom, ktorý je potrebné poskladať.

Začalo to výučbou geografie

Ako vlastne vznikol tento druh skladačky? Prvotný účel puzzle vôbec nebol len o zábave. Slúžili ako nástroj na učenie geografie. Prvé puzzle totižto vyrobil okolo roku 1760 britský kartograf John Spilsbury.

Ako tieto puzzle vyzerali? Bola to v podstate drevená puzzle mapa Európy a jednotlivé kúsky skladačky reprezentovali jednotlivé kráľovstvá a iné územia tej doby. A že to bola učebná pomôcka naozaj významná dokazuje aj fakt, že sa pomocou nej učili geografiu aj deti vtedajšieho kráľa Veľkej Británie a Írska, Juraja III.

Aj hospodárska kríza a v súčasnosti pandémia pomohli popularite puzzle

Koncom 19. storočia sa začali vyrábať okrem drevených puzzle aj puzzle z lepenky, avšak len veľmi pomaly nahrádzali tie drevené. Bolo to kvôli tomu, že výrobcovia puzzle sa báli, že lepenkové verzie budú vnímané ako menej kvalitné. Zároveň však zavážil aj fakt, že zisky z predaja drevených puzzle boli jednoducho väčšie.

Už sme hovorili o tom, že v súčasnosti sú puzzle zábavkou aj pre dospelých. Paradoxne za to vďačia veľkej hospodárskej kríze z 30. rokov 20. storočia. Práve vtedy sa puzzle stávali komplexnejšími a tým pádom poskytovali dostatok zábavy aj dospelým. Obľúbené sa počas tohto neslávneho obdobia stali preto, že poskytovali lacnú, dlho trvajúcu zábavku a mohli sa skladať opakovane. Podobný nárast popularity zaznamenali puzzle aj v súčasnosti cez pandémiu COVID- 19, keďže počas najprísnejších opatrení museli ľudia tráviť čas doma.

V súčasnosti existujú rôzne variácie puzzle ako napríklad moderné 3D puzzle, avšak puzzle v ich v podstate pôvodnej podobe sa stále tešia najväčšej popularite. A to už majú viac ako 350 rokov. Tomu sa povie nadčasový vynález.