Rekonštrukcia alebo dokonca výmena strechy čaká skôr či neskôr na väčšinu majiteľov nehnuteľností v podobe domov a chát. Pre mnohých je to významný zásah do stavby a ruka v ruke s tým ide aj zásah do peňaženky. Na čo sa pripraviť a čo treba mať na pamäti?

Ak vás situácia privedie do bodu, že sa rozhodnete pre výmenu strechy, treba mať na pamäti hneď niekoľko vecí. Strecha nás v prvom rade chráni pred poveternostnými podmienkami a jej pravidelná kontrola je otázkou bezpečnosti. Preto je potrebné venovať pozornosť každému detailu. Zároveň možno budete čeliť rozhodnutiu, či v rámci rekonštrukcie strechy pristúpite len k výmene strešnej krytiny za novú, tentokrát už aj s použitím poistnej hydroizolácie, alebo pôjdete cestou budovania obytného podkrovia. Všetky tieto rozhodnutia majú spoločného menovateľa.

Zverte sa do rúk serióznej firme

Prvý a zásadný krok je zvoliť si vhodnú a serióznu firmu. V prípade, že nemáte akútne strešné problémy, vyhraďte si dostatok času na konzultácie s odborníkmi a nebojte sa osloviť viacerých. Overte si ich kvalifikáciu vo výpise z Obchodného alebo Živnostenského registra, a pokiaľ nejde napríklad o Blachotrapez alebo inú známu spoločnosť, pýtajte sa na referencie. V zásade je potrebné venovať tomuto kroku naozaj dostatok času.

Pokiaľ sa zveríte do rúk profesionálov, máte istotu, že špecializovaný tím odborníkov najprv skontroluje stav vašej strechy. Následne vyhodnotia, či bude potrebné vymeniť celú strešnú krytinu, alebo stačí vymeniť a obnoviť jednotlivé prvky strešnej krytiny. Kvalitná strešná krytina a odborná pokládka však nestačia. Samozrejmosťou by mala byť aj kvalitná izolácia, odkvapový systém či záveterné lišty. Tieto investície budeme cítiť každý jeden deň, prípadne ich oceníme časom.

Ak plánujete, tak na jar

Nie nadarmo sa hovorí, že vhodný čas na výmenu strechy je najmä na jar a pred letom. Zimné obdobie vystaví strechám vysvedčenie a zároveň odzrkadlí celkový stav nášho domu. Častokrát prehovorí do jarných plánov aj vyúčtovanie za energie počas chladného obdobia. Práve vtedy prichádza k prvotnej myšlienke skvalitnenia izolácie.

Bez kvalitnej izolácie to nemá zmysel

Ako už bolo načrtnuté, kvalitná izolácia je obzvlášť v dnešnej dobe základ. Jedným z hlavných prvkov je strešná fólia, ktorá v sebe spája vodotesnú ochranu a zároveň aj tepelnú izoláciu. Tým, že sa pokladá z vnútornej strany strešnej krytiny, chráni tak drevo strešnej konštrukcie pred vlhkosťou a významne zvyšuje životnosť strechy.

Pre kvalitu strechy je veľmi podstatná, no na tepelný komfort veľký vplyv nemá. Aby nás strecha chránila pred zimou a rovnako tak aj pred slnkom, musíme siahnuť tiež po vhodnej a kvalitnej tepelnej izolácii. Veľmi využívanou možnosťou je izolácia z minerálnej vaty. Okrem výborných akustických vlastností má vata vysokú odolnosť voči ohňu, dobre sa s ňou pracuje a má veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Ak je reč o izolácii existujúcej strechy, zvykne sa využívať aj fúkaná izolácia.

Výber strešnej krytiny

Keďže o väčšinu sa vám postarajú kvalifikovaní odborníci, výber strešnej krytiny je niečo, k čomu rozhodne máte čo povedať. Asi nie je žiadnym tajomstvom, že v súčasnosti prevláda škridlová krytina, ktorá môže byť keramická, betónová alebo plechová. Voľba materiálu záleží na mnohých faktoroch, no veľkú rolu zvykne hrať hmotnosť. Práve plechová krytina a jej nízka hmotnosť je jednou z výhod a jej použitie je tak vítané nielen na novostavby, ale tiež na rekonštruované strechy starších domov.

Odkvapové žľaby a lišty

Neexistujúci odkvap by vám mohol napáchať neželané škody, preto nie je prekvapením, že k strechám patria aj odkvapové žľaby. Moderné pozinkované oceľové žľaby vyzerajú na dome vskutku elegantne a vďaka vrstve zinku zvyknú mať aj dlhšiu životnosť. Pozornosť zbystrite aj pri detailoch, akým vedia byť záveterné lišty, ktoré zabraňujú podfúknutiu pod krytinu a zároveň veľmi efektívne odvádzajú vodu z bočných strán strechy.