Ľudia využívajúci služby zvolenskej mestskej hromadnej dopravy môžu od pondelka 4. januára využiť nový druh predplatených lístkov. Cestovať s nimi je možné bez obmedzenia počtu jázd, pričom platia 30 alebo 90 dní.

„Snažíme sa spopularizovať mestskú hromadnú dopravu a tiež oceniť ľudí, ktorí ju pravidelne využívajú. Je predpoklad, že pri kúpe časového lístka môžu mesačne ušetriť niekoľko eur,“ povedala k novinke primátorka mesta Lenka Balkovičová.

MHD-ZV autobusMesto sa týmto krokom snaží motivovať Zvolenčanov k využívaniu MHD. „Popri snahe o rozvoj cyklodopravy je to ďalšie riešenie, ktoré by mohlo v budúcnosti výrazne pomôcť nášmu mestu,“ dopĺňa zvolenská primátorka.

Tridsaťdňový predplatený časový lístok bude stáť 19 eur, za 90-dňový cestujúci zaplatia 54 eur. Jeho kúpa sa teda oplatí najmä ľuďom, ktorí MHD využívajú pravidelne, tiež tým, ktorí musia jeden alebo viackrát prestupovať. S časovým lístkom môžu počas celej doby jeho platnosti cestovať bez obmedzenia, jeho vybavenie je pritom veľmi jednoduché. Cestujúci k nemu potrebuje iba platný doklad totožnosti a platnú občiansku kartu, vydajú mu ho v Dopravnej kancelárii na zvolenskej autobusovej stanici.

Ihneď po vydaní časového lístka ho môže začať používať. Popri novinke ostávajú v platnosti aj pôvodné jednorazové či zľavnené lístky. Ľudia si tak môžu vybrať ten spôsob úhrady cestovného, ktorý je pre nich najprijateľnejší.

Aj pri „mesačenke“ povinnosť tlačiť lístok

„Pri vstupe do autobusu si cestujúci z nainštalovaného zariadenia vytlačí evidenčný lístok, ktorým sa preukáže pred prípadnou dopravnou kontrolou. V prípade, že počas svojej cesty prestupuje, v ďalšom autobuse si vytlačí nový evidenčný lístok,“ hovorí o praktických krokoch generálny riaditeľ Slovenskej autobusovej dopravy Zvolen Anton Mazán.

Časové lístky sú výhodné pre mesto, aj pre samotného poskytovateľa dopravných služieb. Aj na základe ich používania získa prepravca prehľad, ako sú využívané jednotlivé linky, čo môže postupne viesť k zvýšeniu efektivity spojov.