Do nášho mesta prichádza fínsky model farmárskych trhov, ktorý už úspešne funguje aj v  Žiari nad Hronom. Na Slovensku je to zatiaľ novinka. Všetok tovar si treba objednať dopredu a v stanovený termín potom na hodinu vznikne niečo ako lokálny supermarket, kde nájdete len potraviny z okolia.

Fínske farmárske trhy sú vlastne hromadné objednanie a hromadné vyzdvihnutie tovaru od väčšieho počtu výrobcov súčasne. Jedná sa o koncept, ktorý v severských krajinách Európy úspešne funguje. Koncept, ktorý na prvý pohľad vyzerá zložito, v sebe ukrýva množstvo výhod.

„Máte istotu, že nakupujete priamo od výrobcov, pretože každý môže ponúkať len vlastný tovar. Objednávať je možné z pohodlia domova a k dispozícii sú informácie o tovare aj výrobcoch. Za tovar zaplatíte priamo výrobcovi – bez doplatkov za dopravu alebo poštovné. Na jednom mieste sa dostanete k tovaru od viacerých regionálnych výrobcov, ktorých spoznáte osobne. Ušetríte čas a aj životné prostredie, pretože pri takejto forme predaja sa najazdí omnoho menej kilometrov ako pri obiehaní fariem alebo pri donáške potravín domov,“ hovorí organizátor Peter Paššák.

„Jedinou nevýhodou je, že je potrebné si tovar objednať v predstihu a potom si ho prísť v stanovený čas vyzdvihnúť, no z druhej strany je to aj výhoda, pretože pri plánovanom nákupe sa menej plytvá,“ dodáva Paššák. Na Vianočnom lokálnom trhu vo Zvolene je možné si objednať výrobky od štrnástich výrobcov z regiónu a okolia, vďaka čomu vznikla naozaj široká ponuka kvalitných potravín.

Nájdete v nej mäso a mäsové výrobky z ekologickej farmy, pravé ovčie a kravské syry, mliečne výrobky, za studena lisované rastlinné oleje, remeselné pivo, včelí med, medovinu, víno z rodinného vinárstva, výrobky z chilli, džemy, sirupy… Celú ponuku a bližšie informácie nájdete na tejto stránke, kde sa dá tovar v predstihu objednať. Vianočný lokálny trh vo Zvolene sa uskutoční v sobotu 12. decembra v čase od 10.00 do 11.00 hod, na parkovisku pred Gymnáziom Ľudovíta Štúra.