Vo zvolenskom Lesníckom a drevárskom múzeu si v najbližších týždňoch môžu návštevníci prezrieť zaujímavú prezentáciu textilu inšpirovaného lesnou prírodou. Samostatná výstava „LES“ predstavuje textilnú dizajnérku Michaelu Bednárovú a jej značku „Puojd“.

Na výstave sú prezentované odevy a textilná metráž z rovnomennej kolekcie „Les“ a „ From dusk till dust“, ako aj niekoľko sedacích vakov – tzv. Tuli vakov, ktoré dizajnérka vytvorila v spolupráci so slovenskou značkou Tuli.

pozvanka_zvolen

Michaela sa pri tvorbe textilných dezénov a odevných modelov oboch spomenutých kolekcií inšpirovala krásou slovenských lesov, ich tajomstvami, no najmä vzácnym prírodným materiálom, ktoré ponúkajú – drevom. Kôra stromu brezy, smreku, borovice, strom obrastený machom alebo človekom opracovaná doska zo zrubu či drevenice, sú hlavným motívom fotografií a zrkadlových obrazov, ktoré autorka ďalej spracúva vo svojich textilných dezénoch. Na prenesenie motívu dezénov na textilnú metráž polyesterového základu, používa metódu sublimačnej tlače. Z takýchto metráží boli ušité aj všetky vystavené odevy – dámske blúzky, šaty, legíny či pánske tielka. A ako Michaela hovorí: „ tieto lesné kúsky sú určené pre ľudí, ktorí milujú prírodu a vážia si jej majestátnosť, ticho, tajomno a krásu.“ Drevo je príťažlivé pre nás všetkých, v akejkoľvek podobe. Nové podoby tohto majestátneho materiálu, ako i harmonické prepojenie a uplatnenie v živote moderného človeka, predstavujú vystavené diela.

Michaela Bednárová absolvovala v roku 2007 Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave v Ateliéri voľnej textilnej tvorby. Pre prehĺbenie a zdokonalenie svojich znalostí absolvovala počas štúdia polročnú študijnú, neskôr aj pracovnú stáž vo Fínsku (Rovaniemi, Helsinki). Značku Puojd založila v roku 2008. Značka je charakteristická autorskými originálnymi potlačami inšpirovanými každodenným životom moderného človeka. Puojd sa sústredí na výrobu darčekových predmetov so slovenskou tematikou (Puojd Gifts) a novovzniknutá línia Puojd Textiles sa venuje dizajnu látok, ktoré majú využitie v interiérovom dizajne a móde.

Výstava LES – kolekcia odevov a textílií značky Puojd a sedacích vakov Tuli, ktorej kurátorského uvedenia sa ujala Mgr. Lívia Pemčáková zo Slovenského múzea dizajnu, bude v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene otvorená do 31. júla 2015.