Na Technickej univerzite vo Zvolene sa v pondelok 12. mája uskutočnil nultý ročník podujatia Spoločne za lesnícku budúcnosť, ako výsledok spolupráce medzi Lesníckou fakultou, Slovenskou lesníckou komorou a študentským spolkom IFSA Slovakia.

Cieľom bolo otvoriť diskusiu o budúcnosti lesníctva a možnostiach uplatnenia mladých ľudí v praxi. Počas podujatia sa predstavilo viac ako 20 zamestnávateľov a inštitúcií z lesníctva aj príbuzných odborov.

Súčasťou programu boli dve panelové diskusie zamerané na aktuálne výzvy lesníctva, očakávania praxe, ale aj pohľad študentov na svoje budúce uplatnenie. Do diskusií sa zapojili odborníci z praxe, bývalí študenti, zástupcovia na úrovni tvorby politík, akademického prostredia aj samotní študenti. Predstavené boli tiež výsledky prieskumu zameraného na vnímanie uplatnenia absolventov očami študentov lesníckych a príbuzných odborov.

„Toto podujatie má jasný cieľ: prepojiť svet vzdelávania so svetom reálnej praxe, vytvoriť priestor na dialóg, na výmenu skúseností a na budovanie vzťahov, ktoré sú pre budúcnosť nášho odvetvia nevyhnutné. Naše stretnutie ukazuje, že budúcnosť lesníctva sa nerodí za zatvorenými dverami, ale v spolupráci, dialógu a spoločnom hľadaní riešení,“ uviedol v príhovore dekan Lesníckej fakulty Rastislav Šulek.

Podujatie zároveň vytvorilo priestor na networking, osobné stretnutia a prepájanie akademického prostredia s potrebami praxe. Cieľom iniciatívy je podporiť dlhodobú spoluprácu medzi študentmi, univerzitou a zamestnávateľmi a prispieť k budovaniu stabilnej lesníckej komunity do budúcnosti.