Technická univerzita vo Zvolene slávnostne otvorila zrekonštruované Vývojové dielne a laboratóriá (VDL), ktoré sú kľúčovým priestorom pre praktickú výučbu, výskum a technologické inovácie. Modernizácia týchto priestorov, využívaných viac ako 50 rokov, trvala osem mesiacov a zahŕňala výrazné zlepšenie technologickej infraštruktúry.

VDL pozostávajú z dvoch hlavných pracovísk – strojárskeho a nábytkárskeho prototypovacieho laboratória. V rámci strojárskej časti sa po komplexnej stavebnej rekonštrukcii inštalovali moderné technológie ako univerzálny sústruh, fréza a zariadenia na zváranie, delenie a tvárnenie materiálov, ktoré umožňujú efektívnejší výskum vplyvu výrobných procesov na životné prostredie a zdravie obsluhy, ako aj inovatívnych materiálov a technológií. Laboratórium spája teoretické vzdelávanie s praktickou realizáciou a testovaním nábytkových prototypov. Ide o prostredie, kde študenti môžu svoje kreatívne návrhy nielen teoreticky rozpracovať, ale aj prakticky overiť ich funkčnosť a bezpečnosť. Laboratórium testovania nábytkových konštrukcií disponuje moderným, univerzálnym, modulárnym testovacím rámom, ktorý umožňuje osadenie až piatich zaťažovacích piestov s aplikáciou síl v rôznych smeroch, pričom umožňuje testovať nábytkové konštrukcie statickým, dynamickým a rázovým zaťažením

Univerzita v rámci rekonštrukcie tiež prepojila VDL s Vysokoškolským lesníckym podnikom, čím vznikol jedinečný model poloprevádzkových jednotiek, ktorý zahŕňa celý cyklus od pestovania lesa cez výrobu až po recykláciu. Tento model umožňuje študentom vzdelávať sa v autentických podmienkach praxe a súčasne podporuje technologický a poznatkový transfer medzi akademickým a podnikateľským sektorom.

 

Rektor Rudolf Kropil označil projekt za príklad synergie vzdelávania, vedy a praxe. „Projekt modernizácie VDL je ukážkou synergie medzi vzdelávaním, vedou a praxou – ide o unikátnu príležitosť ukážkovej spolupráce akademického sektora a podnikateľskej praxe v podobe priestoru, v ktorom budú mať možnosť realizovať nielen zamestnanci, ale i študenti svoje startupy. V priestoroch VDL sa dnes realizuje štandardná výučba, študenti tu pracujú na záverečných prácach, naši výskumníci tu priamo realizujú výskum. VDL zároveň predstavuje model funkčnej firmy, ktorá realizuje svoje podnikateľské zámery. Teší ma aj fakt, že Technická univerzita vo Zvolene sa týmto stáva nositeľom inovácií, ktoré môžu priniesť ďalší impulz pre spoluprácu práve s Banskobystrickým samosprávnym krajom i mestom Zvolen, čím spoločne prispejeme k rozvoju nášho regiónu,“ uviedol Kropil.

Otvorenia sa okrem domácich zástupcov Technickej univerzity vo Zvolene a vrcholných predstaviteľov rezortov školstva, pôdohospodárstva i hospodárstva SR zúčastnili aj zástupcovia spolupracujúcej Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, riaditelia stredných škôl a manažéri podnikateľských subjektov v oblasti lesnícko-drevárskeho komplexu i strojárskeho klastra.