Už po šestnástykrát sa v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra stretlo niekoľko desiatok mladých ľudí z celého Slovenska. Dôvodom bolo vyhlásenie prestížnej súťaže novinárskych prác študentov stredných a vysokých škôl Štúrovo pero 2010.

Udalosť, ktorej partnermi sú aj Televízia Markíza, Slovenský syndikát novinárov, či Katedra žurnalistiky KU v Bratislave, každoročne oceňuje nádejné talenty v štyroch kategóriách: vysokoškolské časopisy, samostatné vysokoškolské príspevky, stredoškolské časopisy a stredoškolské príspevky.

Aj do tohto ročníka sa po tretíkrát zapojilo historicky najviac časopisov, presne 83 stredoškolských a 6 vysokoškolských periodík, ktoré medzi sebou bojovali o finančné aj vecné ceny. Najväčší prínos tejto súťaže však spočíva v dlhoročnom vedení talentov na ceste k neustálemu zlepšovaniu, ktorého zárukou sú významné mená na poli žurnalistiky či umenia. Súčasťou dvojdňového odovzdávania cien sú totiž aj zaujímavé semináre písanej žurnalistiky, ktoré vedú hlavní porotcovia, moderátor Patrik Herman, vedúci katedry žurnalistiky na UK v Bratislave Ján Sand, novinár Pavol Vitko a iní. Interaktívnou formou vysvetľujú podstatné znaky redakčnej práce a učia triky, ktoré stoja za kvalitnou žurnalistikou všeobecne. Ako hovorí Pavol Vitko: „..nie farebná obálka, nie kriedový papier, ale talent, osobnosť a individualita víťazia!“

Súťaž počas svojej dlhej éry pomohla viacerým talentom, ktoré sa dnes úspešne pohybujú v slovenských médiách a tie sa po rokoch vracajú, aby zase pomohli oni jej. Martina Dratvová, redaktorka spravodajstva TV Markíza, Michal Meško, zakladateľ internetového kníhkupectva Martinus a stránky referaty.sk, ale aj mnohí ďalší svojho času zvíťazili na Štúrovom pere. Bohatý program dopĺňajú aj diskusie s významnými osobnosťami verejného života- tento rok bol hosťom Ľubomír Galko, minister obrany, v minulosti napríklad Miroslav Lajčák, niekdajší minister zahraničných vecí.

Celé podujatie tradične uzatvára poobedňajšie vyhlasovanie výsledkov, ktoré sprevádzajú emócie napätia, radosti aj smútku. Tento rok sa víťazom hlavnej kategórie stredoškolských časopisov stal Ťahák z Gymnázia Vráble, ktorý bol minulý rok nositeľom putovného Zlatého pera, ktoré predstavuje výnimočné ocenenie dlhodobo vynikajúceho časopisu. Zlaté pero zase posunul minuloročným víťazom kategórie- časopisu Nový Blesk z gymnázia v Trnave. Hoci spomedzi vysokoškolských časopisov prvé miesto nezískal nik, vyhlásené boli dve druhé a dve tretie miesta, ktoré si medzi sebou rozdelili takmer všetky významné univerzity. Na druhom mieste sa umiestnila z UKF v Nitre Zvolenčanka Zuzana Staníková s Občasom nečasom. Aby sa nezabudlo ani na dôležitý prínos pedagógov, ktorí sú často významnou oporou študentov pri ich tvorivej práci, udeľuje sa aj Cena Ministerstva školstva SR, ktorú tento rok získala Mgr. Božena Valková, za redakciu oceneného Ťaháku.

Súťaže sa každoročne úspešne zúčastňujú aj študenti z Gymnázia Ľ. Štúra s časopisom Ústav Ľudovíta Štúra, ale aj študenti z osemročného gymnázia s magazínom Gymko, či študenti internátu na ulici J. Švermu s časopisom Naše okno. Ústav Ľ. Š. a Naše okno sa však do súťaže zapojili naposledy, pretože svoju činnosť v tomto roku museli ukončiť.