PR článok | Foto: George Rudy / Vera Larina / Shutterstock.com | 17.6.2021

Starajte sa o záhradu ako najlepšie viete

Ak máte záhradu, určite sa o ňu čo najlepšie staráte. V niektorých prípadoch môže byť celkom ťažké niečo vypestovať aj keď sa snažíte ako len viete. Dôvodov môže byť samozrejme viacero, no je potrebné sa zamerať práve na to riešenie, aby sa to v budúcnosti už neopakovalo.

Choroby alebo niektoré druhy hmyzu sa s vašimi rastlinami nemusia kamarátiť. Taktiež chce mnoho ľudí rýchlejšie vypestovať krajšie a väčšie plody, všetko sa dá, len treba vedieť, ako na to, a hlavne aj s čím na to. Aj skvelý pestovateľ sa môže pomýliť a potom byť zbytočne smutný nad tým, čo si v záhrade po celej sezóne našiel, aj keď sa o ňu určite staral najlepšie ako vedel.

Krásna záhrada s drobnou pomocou

Ak hovoríme o záhrade, mnohokrát si každý predstaví len zeleninu alebo ovocie. Samozrejme, ide o bežné rozmýšľanie, kedy si väčšina ľudí s domom zaobstará aspoň malú záhradu alebo skleník, kde si pestujú nejaké drobnosti. Nezabúdajme ale aj na to, že záhrada môže byť aj kvetinová. Krásne a farebné záhony, ktoré lemujú váš plot či múr. Dodávajú energiu nielen vám, ale aj samotnej prírode, ktorá z nich niečo vyťaží. Príkladom môžu byť už aj samotné včely. V horúčavách, aké v posledných rokoch nastali, je potrebné myslieť na pravidelné zalievanie vodou. Ide o najdôležitejšie živiny, ktoré svojim rastlinám môžete dať. Na druhej strane sa stáva, že zemina môže byť už unavená a svoje živiny postupne stratí. Našťastie na trhu existujú naozaj užitočné hnojivá, ktoré tieto živiny do pôdy a do rastlín znova dodajú a vy sa budete môcť pýšiť nielen krásne rozkvitnutými kvetmi, ale aj veľkými a šťavnatými plodmi v zeleninovej záhrade. Mnoho hnojív funguje na prírodnom základe a chémie je tam naozaj minimum. Na internete si môžete našťastie nájsť rôzne druhy, ktoré sú pre vás ako stvorené. Či už sa jedná o izbové rastliny alebo práve tie vonkajšie. Rovnako si vyberiete formu, ktorá sa vám hodí. Praktické sú tekuté hnojivá, ktoré môžete pridať priamo do nádrže, s ktorou polievate. Ďalej to môžu byť ale aj granule, ktoré budete siať vedľa rastliny.

Môžu nastať aj nejaké starosti s pestovaním? Pravdepodobne áno

Každý sa teší z krásnej záhrady, ktorá rodí nové plody. Či už tie zeleninové a ovocné, alebo kvetné. Nanešťastie sa netreba pozerať len na tú svetlú stránku, ale je dobré aj predchádzať negatívam. Môže sa totiž stať, že vám vašu záhradku napadne hmyz, ktorý zničí vašu úrodu. Mnoho ľudí sa snaží nepoužívať žiadne pomôcky a chémiu, aby si svoju záhradu nezničilo, ale niekedy nie je na výber a je dobré použiť radšej trochu chémie, pretože aj účinné prípravky proti škodcom môžu byť ekologickejšie, aby ste si zachránili to, o čo sa celý rok staráte. Stať sa môže niekoľko scenárov. Už na začiatku môžete vidieť obhrýzané, skrútené listy alebo inak zle vyzerajúce. Neskôr by sa to mohlo prejaviť na zle sfarbených alebo nekvalitných kvetoch a nakoniec si pri zelenine a ovocí všimnete množstvo dierok v samotnom plode alebo si škodcov všimnete až po rozrezaní plodov v kuchyni, čo je ten najhorší prípad. Aj preto je dobré predpokladať možný príchod škodcov a nepozerať sa len na to, že záhrada vyzerá relatívne v poriadku na prvý pohľad. Dovnútra doslovne nevidíte.

Aj v kamenných predajniach aj mnohokrát na internete viete nájsť skvelé akcie na tieto prípravky. Treba sa dobre pozerať a hľadať, čo potrebujete. V mnohých prípadoch nájdete presne to, čo hľadáte na konkrétny druh rastliny. Účinnosť je teda lepšie koncentrovaná pre každú rastlinku zvlášť. V oboch prípadoch sa jedná o látky, ktoré by nemali používať deti, pretože by si najmä tie tekuté prípravky mohli pomýliť s nejakou zvláštnou, chutne vyzerajúcou farebnou vodou a vypiť ich. Preto ich nezabudnite skladovať na bezpečnom mieste. Svoju prácu predsa len spravia najlepšie tam, kde sú potrebné a na to, k čomu sú určené.

Fotogaléria