Spotrebný úver je taký typ úveru, ktorý je určený na kúpu ľubovoľného spotrebného tovaru. Samotný názov nám to už napovedá. Môžete ho použiť na kúpu nového automobilu, na rekonštrukciu bytu alebo domu  a využiť ho môžete aj na nákup spotrebičov či nábytku do domácnosti. Ľudia tento typ úveru radi využívajú aj na zaplatenie letnej či zimnej dovolenky. Medzi spotrebné úvery sa zaraďujú aj úvery na splátky a kontokorentné úvery.

Vo väčšine prípadoch sa nevyžaduje dokladať účel použitia finančných prostriedkov, čiže zväčša sa jedná o bezúčelové úvery. Niektoré banky však ponúkajú spotrebný úver, ktorý je nutné dokladovať. Všetko závisí od konkrétnej banky a jej podmienok.

Spotrebný úver môže byť od pár stoviek eur až do výšky niekoľkých tisíc eur. Čo sa týka doby splatnosti, tá je zvyčajne na dobu od 1 roka až do 8 rokov.

Podmienky pre schválenie spotrebného úveru

Podmienky pre schválenie spotrebného úveru sú individuálne a závisia predovšetkým od konkrétnych podmienok danej banky. Nasledujúce podmienky však musí spĺňať každý žiadateľ, ktorý má záujem o akýkoľvek úver z banky:

  • Žiadateľ musí mať vek minimálne 18 rokov (požaduje sa plnoletosť)
  • Žiadateľ musí byť občanom Slovenskej republiky s trvalým pobytom na území Slovenska / cudzinec s trvalým pobytom na území Slovenska
  • Žiadateľ musí mať pravidelný príjem – zo závislej činnosti, z podnikania, prípadne iný príjem (ten však musí banke vydokladovať)

V akých prípadoch banka neschváli spotrebný úver?

Aby človek dostal z banky spotrebný úver, v takom prípade je nutné, aby splnil niekoľko podmienok. Banka si skutočne pedantne preverí každého potenciálneho klienta – v prvom rade si banky preverujú, či klient hradí svoje doterajšie záväzky načas. Taktiež si dôkladne preverujú zoznamy dlžníkov, či sa náhodou medzi nimi nenachádzate.

Okrem spomínaných dôvodov vám môže banka zamietnuť schválenie spotrebného úveru, ak:

  • Máte nedostatočný (nízky) príjem – ak je váš príjem veľmi nízky, je viac ako pravdepodobné, že nebudete schopný spotrebný úver splácať načas, tým pádom vám banka úver ani neschváli
  • Veľká úverová ťarcha – to znamená, že ak máte viacero úverov, tak je dosť pravdepodobné, že vám ďalší cez banku neprejde

Poplatky za spotrebný úver

Tak ako pri iných pôžičkách či hypotékach, i v prípade spotrebného úveru sa môžu objaviť nejaké poplatky. Aké poplatky sa teda môžu objaviť? Je ich hneď niekoľko:

  • Poplatok za spracovanie – poplatok za spracovanie úveru (ako aj jeho posúdenie..) si niektoré banky účtujú, iné nie – závisí to od konkrétnych podmienok danej banky. Poplatok je jednorázový, čiže sa viackrát neplatí
  • Poplatok za vedenie účtu – niektoré banky majú v podmienkach, že v prípade žiadosti o úver musíte mať u nich zriadený účet. V tomto prípade je to taký “skrytý“ poplatok, pretože banka od vás bude žiadať každý mesiac poplatok za vedenie účtu. Niektoré banky však tento poplatok neúčtujú, ak splníte určité podmienky (napríklad mať zadané trvalé príkazy z účtu a vykonávať niekoľko platieb za mesiac cez kartu)
  • Administratívne poplatky – v nich je zahrnutá napríklad i práca zamestnanca banky, ktorý vám vybavuje spotrebný úver

Výhody spotrebného úveru

Medzi najlepšie výhody spotrebného úveru patrí skutočnosť, že peniaze máte po schválení okamžite na bankovom účte. Ďalšou výhodou sú nižšie náklady za vybavenie spotrebiteľského úveru a taktiež nižšie jeho celkové preplatenie (v prípade hypotekárneho úveru sú náklady za vybavenie a celkové preplatenie oveľa vyššie).

Spotrebný úver je ideálny aj ako refinančný úver, čo znamená, že ak máte viacero pôžičiek či podlžností, všetky vaše záväzky si viete skĺbiť do jedného úveru. Následne budete platiť už len jednu splátku, čo vás môže koniec koncov stáť oveľa menej, akoby ste platili hneď niekoľko pôžičiek naraz.

Pri výbere spotrebného úveru vám odporúčame pozrieť si celkové porovnanie spotrebných úverov, ktoré vám pomôže vybrať si najvýhodnejší spotrebný úver pre vás.