Naša krajina má okrem prírodných krás aj krásy historické. Mnohé slovenské mestá v sebe ukrývajú hodnotné pamiatky. Jedno takéto impozantné mesto je aj Zvolen. Ak máte radi zámky, divadlá alebo kostoly, navštívte tie vo Zvolene. Neváhajte a vyberte sa s rodinou na výlet.

Pamiatkami vás prevedie samotné centrum mesta

Väčšina pamiatok Zvolena je situovaná priamo v centre. Možno ste okolo niektorých už aj prešli, ale nezastavili ste sa. Verte, že pozastaviť sa pri nich skutočne oplatí. Z hľadiska histórie a významu sú výnimočné. Určite by ste nemali vynechať:

  • Zvolenský zámok
  • Evanjelický kostol svätej Trojice
  • Rímsko-katolícky kostol svätej Alžbety
  • Pamätník SNP
  • Divadlo Jozefa Gregora Tajovského
  • Radnica, Mestský dom
  • Bayerovský dom
  • Ferienčíkov dom
  • Lesnícke a drevárske múzeum
  • Ricottiovský dom

Dáte prednosť zámku alebo divadlu?

Nemusíte si vyberať. Navštívte obe miesta. Zvolenský zámok je jednoznačnou pýchou mesta. Stavba stojí na miernom návrší. Pochádza zo 14. storočia. Bol postavený ako gotický poľovnícky zámok. Neskôr ho viackrát prestavali a pribudlo aj opevnenie. Okrem stredovekých nástenných malieb vás uchvátia aj priestorové hodnoty zámku.

Každoročne navštívi Zvolenský zámok viac ako 40 000 ľudí. Kapacita návštevnosti by sa však mohla zdvojnásobiť. Pomôcť má tomu aj plánovaná rekonštrukcia financovaná zo štátneho rozpočtu.

Druhou zaujímavou stavbou je Divadlo Jozefa Gregora Tajovského. Pôvodne tu bol hotel. Po rekonštrukcii sa vytvorila sála s kapacitou 334 miest. Zaujímavosťou je špeciálna lóža pre imobilných divákov. Je určené pre projekty a komornejšie hry.

Počas pandémie COVID-19 to mali divadlá so zabezpečením financií na chod veľmi náročné, nakoľko museli byť dlhú dobu zatvorené. Podporiť rozvoj divadla vo Zvolene teraz môžete aj vtedy, ak ho osobne nenavštívite. Reťazec Coop Jednota a Zvolenská mliekareň venujú 2 centy z predaja každého jogurtu práve zvolenskému divadlu.


TIP: Chcete sa vo Zvolene s niekým stretnúť? Ako bod stretnutia si dajte Pamätník SNP. Je to známe miesto, ktoré vyjadruje podporu ľudu bojovníkom v povstaní. Na podstavci je v nadrozmernej veľkosti osadená valaška.


Radnica je spojená s významnou udalosťou

Zvolenské námestie sa pýši významnými historickými budovami. Starú radnicu zo 17. storočia zdobí erb mesta. Nachádzajú sa v nej priestory Lesníckeho a drevárskeho múzea. Udiala sa tu aj zaujímavá udalosť. Za poslanca Uhorského snemu v nej zvolili Ľudovíta Štúra.

Vo Ferienčíkovom dome sa narodila významná osobnosť. Bol to štúrovský spisovateľ Mikuláš Štefan Ferienčík. Stavba pochádza zo 16. storočia. Začiatkom 20. storočia bol postavený dom Samuela Bayera. Na čelnej fasáde sa vynímajú prvky secesie, ktoré mu pridávajú na zvláštnosti.

Renesančný dom Ricottiovcov bol postavený v 17. storočí. Bratia tu mali sklad stavebného materiálu, s ktorým podnikali.

Aj kostoly vás zaujmú

Najstarší sakrálny objekt v meste pochádza z 13. storočia. Počas protitureckých nájazdov bol jedným zo strážnych bodov. Na západnej strane kostola je mohutná veža. Mala funkciu zvonice, ale aj strážnej a signalizačnej veže. V interiéri je zaujímavá kamenná krstiteľnica a tri barokové oltáre. Rímsko-katolícky kostol svätej Alžbety sa oplatí navštíviť.

Evanjelický kostol sv. Trojice bol postavený v 18. storočí. Súčasťou kostola je veža s výškou 38 metrov. Pozoruhodný je aj interiér. Objekt je riešený ako trojloďový priestor. Nachádza sa tam tiež socha Krista na oltári a reliéf Posledná večera. Súčasťou kostola sú aj historicky cenné predmety.

Zhrnutie

Aj historické klenoty Zvolena prešli rekonštrukciou. Z krásy im to neubralo, naopak pridalo. Pôsobili tu aj mnohé významné osobnosti nášho národa. Skutočne je na čo pozerať. Každý si príde na svoje. Či sa zaujímate o zámky, kostoly alebo o staré domy, nájdete tu všetko. História dýcha z viacerých stavieb. Ak plánujete návštevu slovenských miest, Zvolen určite nevynechajte.