PR článok | 27.2.2014

Poradňa v Sliači: Čo s exekúciou?

Začalo to telefonátom aj keď nie s bezradnosťou v hlase, ale citeľnou prosbou o akúkoľvek pomoc. Vdova, dôchodkyňa sa ani úchytkom nenazdala, že vo svojom veku bude riešiť niečo také. Keď si ma užívať svoj zaslúžený dôchodok, zrazu sa musí obávať o vlastnú strechu nad hlavou. Prípad, u nás nie tak ojedinelý. Dcéra v dobrej viere pomôcť príbuznému, zaručila sa za jeho úver vlastným podielom zdedeného domu. Príbuzný sa však všemocne svojmu záväzku vyhýba a na tento dom bol zriadený exekučný príkaz.  Komunikácia s exekútorom je zvláštna.

Musím povedať, že hneď na začiatku ma prekvapil celkový prístup tejto staršej pani k celej situácii. Za celý čas, čo sme sa spolu rozprávali sa  nesťažovala, neľutovala, nikoho nevinila. Postavila sa k  odhodlaním nájsť riešenie. Dali sme si kávu a debatili sme. Samozrejme, že keď mi celý prípad popisovala, bolo cítiť z jej hlasu emóciu. Ale v jednom nepopustila – ona to určite vyrieši. Rozoberali sme možnosti, ktoré má, ktoré prichádzajú do úvahy, o čo sa môže v tomto oprieť.  Alebo aj to, čo by sa dalo ešte vymyslieť, použiť aby sa celej exekúcie raz a na vždy striasla. Musí hlavne zistiť presnú  výšku dlžnej sumy  a pokúsiť sa dohodnúť na splátkach. Dlho v podstate môže splatiť ktokoľvek, stačí ak má vie koľko a kam posielať peniaze. Keďže nie som právnik, prisľúbila som jej, že niektoré veci si prejdem práve s právnikom.

Akurát som čítala mail s jeho odbornými radami, keď  zazvonil telefón a ozvala sa mi dotyčná pani. Telepatia, usmiala som sa do telefónu. Budem úprimná, slová vďaky ma veľmi potešili. Pani mi prejavila svoju vďačnosť a ocenila ako jej pomohol rozhovor so mnou.

jana lajosovaStačilo, že som jej pomohla utriediť myšlienky a dodala jej odvahy. Sama už podnikla nejaké kroky a veci sa pohli.  Prešli sme ešte inštrukcie od právnika. Uistil ju hlavne v tom, že ako majiteľka podielu na nehnuteľnosti má  v prípade dražby predkupné právo. Lúčila so mnou naozaj s odhodlaním dotiahnuť to do konca. Toľko odhodlania v takom veku – klobúk dolu.

Jana Lajošová, profesionálny kouč, Sliač,
janka.lajosova076@gmail.com,
tel.: 0949 274 322,
– bezplatne.