Ministerstvo obrany Slovenskej republiky informuje, že kvôli opakovanému osvetľovaniu pilotov lietadiel na sliačskom letisku sa v okolí zvyšujú výkony služieb Vojenskej polície i Policajného zoboru s cieľom vypátrania páchateľov.

„V okolí letiska Sliač dochádza opakovane k osvetľovaniu pilotov neznámym zariadením z civilného sektora,“ uvádza ministerstvo v tlačovej správe.

Páchateľovi, ktorý sa takto „zabáva“, hrozí za trestný čin všeobecného ohrozenia trest odňatia slobody od 4 do 10 rokov.

„Osvetľovanie pilotov počas pristávacieho manévru môže mať za následok obmedzenie viditeľnosti, počas ktorej je ohrozená bezpečnosť pilota, osôb na palube lietadla, ale aj civilného obyvateľstva v okolí letiska Sliač,“ konštatuje v aktuálnej tlačovej správe Ministerstvo obrany Slovenskej republiky.

S problémami s osvetľovaním rozličnými voľne dostupnými laserovými svetlami sa na Slovensku dlhodobo potýkajú napríklad aj leteckí vrtuľníkoví záchranári. Problémy to však spôsobuje aj v okolí letísk v zahraničí.

V prípade, že laserové svetlá, ktoré sú bežne dostupné, zasiahnu priamo oči človeka, dochádza akoby ku krátkodobej slepote. Tá môže mať u pilotov v rozhodujúcich momentoch napríklad pristávacích či vzletových manévrov, fatálne následky.

V týchto dňoch využívajú armádni piloti Taktického krídla Otta Smika Vzdušných síl Slovenskej republiky na Sliači pekné počasie na pravidelné výcvikové lety a tréningy skupinovej zlietanosti v rôznych výškach a zostavách roja, kedy sú súčasne vo vzduchu až štyri lietadlá typu MiG-29. V závere mája zároveň sliačske letisko rozlieta už aj štart ďalšej letnej charterovej sezóny.