Súčasnú primátorku Lenku Balkovičovú plánuje vyzvať v novembrových komunálnych voľbách už tretí muž. Kandidovať bude po štyroch rokoch znovu aj známy bývalý kriminalista, publicista a dnes jedna z najvýraznejších tvárí poslaneckej opozície voči primátorke Matej Snopko.

Matej Snopko, ktorý zastupuje občanov v mestskom i krajskom zastupiteľstve, ohlásil svoju opätovnú kandidatúru na post primátora Zvolena vo štvrtok na Námestí SNP. Za svojho kandidáta si ho zvolila iniciatíva Zvolen pre ľudí.

„Máme spracovaný program priorít na štyri roky, ktorý vráti naše mesto na vzostupnú trajektóriu. Na miesto, ktoré si naozaj v systéme mestských samospráv na Slovensku zaslúži. Od budúceho týždňa začneme zásadné programové tézy zverejňovať, aby naši občania vedeli, čo iniciatíva Zvolen pre ľudí a ja osobne pre naše mesto ponúkame. Náš program je a stále bude otvorený pre všetky skvelé nápady od učiteľov našich škôl, zdravotníckych pracovníkov, robotníkov a odborárov, šoférov či umelcov. Skrátka pre všetkých, ktorí majú záujem akoukoľvek mierou podieľať sa na zlepšovaní života v našom meste,“ hovorí Matej Snopko.

„Medzi naše priority patrí presadenie severného obchvatu mesta R2, vybudovanie 50-metrovej krytej plavárne, efektívne využitie mestskej hromadnej dopravy, riadna údržba v meste počas zimy ale aj počas leta, získanie Domu kultúry Železníc do vlastníctva mesta, znovu sprevádzkovanie kúpaliska Neresnica a vybudovanie Barín podľa predstáv občanov a nie predstáv developerov,“ doplnil Snopko.

Snopko si volebnú kampaň plánuje financovať z vlastných zdrojov, kandidovať bude ako nezávislý kandidát.

Kandidátov pribúda

Kandidatúru už skôr ohlásila súčasná primátorka Zvolena Lenka Balkovičová, nedávno aj riaditeľ Letiska Sliač Roland Schaller. O dôveru Zvolenčanov sa chce, tentokrát už tiež ako nezávislý, uchádzať aj bývalý primátor Zvolena Miroslav Kusein.

Ak sa všetci avizovaní kandidáti napokon do volieb aj prihlásia, o dôveru na primátorský post vo Zvolene sa bude uchádzať vyšší počet kandidátov, ako pred štyrmi rokmi. Z dosiaľ ohlásenej štvorice však traja rovnakí, ako v predošlých komunálnych voľbách.

V roku 2014 zvíťazila Lenka Balkovičová s 5569 hlasmi. Dovtedajší primátor Miroslav Kusein, ktorý kandidoval so širokou politickou podporou (SMER-SD, SNS, HZD, SDS, NaS – ns, SZS, EDS, SF, KSS, SOĽ, SMS, ZRS) skončil druhý s 4736 hlasmi.

Tretí bol vtedy nezávislý kandidát Matej Snopko s 2276 hlasmi Zvolenčanov. Snopko získal ale najvyšší počet hlasov spomedzi kandidátov do mestského zastupiteľstva (1127 v 6. obvode) a prekvapil najmä vo vlaňajších voľbách do Zastupiteľstva BBSK. V tých získal až 7364 hlasov ľudí zo zvolenského okresu, z toho 5 383 priamo vo Zvolene.