TS DJGT (Ján Chalupka) | 30.3.2016

Novinka v DJGT: Kultová ruská komédia, ktorá nazerá veselo i vážne na život hercov v súkromí

Hra Sliepka od Nikolaja Kolajdu, je originálnou súčasnou komédiou s nostalgickým prifarbením z pera celosvetovo uznávaného divadelného tvorcu. Vychádza z najlepších tradícií ruskej dramatickej školy smiechu cez slzy.

V pikantnom príbehu z vidieckeho divadla, v ktorom sa prudko a nečakane striedajú lesk a bieda, či láska a nenávisť, rezonujú aj drsnejšie tóny a dilema, do akej miery sme skutočne odhodlaní ne/vykročiť za vlastnými snami a šťastím.

plagat_sliepkaČo všetko sa môže stať, keď sa v nevhodnej chvíli pokúsite prebudiť mladú konkurentku, aby ste jej položili nemiestne otázky? Na vlastnej koži sa o tom presvedčí „prvá dáma“ Doščatovského dramatického divadla Alla Ivanovna Kostrovová, keď za záhadných okolností navštívi „vychádzajúcu hviezdičku“ Nonnu Alexandrovnu Dubovickú. Mysteriózne a prekvapivé sú aj zistenia Fjodora Iljiča Galaktionova, režiséra a „šéfa“ činohry, „blízkej“ kolegyne Diany Raskoľnikovovej a jej „šťastného“ manžela, divadelného ekonóma Vasilija Vsevolodoviča Kostrova. Komornosť príbehu ešte naruší „oddaný fanúšik“ lokálneho divadelného systému – miestny Paparazzo.

Divadelný alchymista; herec, dramatik, režisér a riaditeľ divadla v jednej osobe Nikolaj Koljada je podpísaný pod stovkou divadelných hier a patrí k autorom, ktorí sa za života stali klasikmi. Dejiny a fenomén novej ruskej drámy sú nerozlučne späté práve s jeho menom. Koljada je výborným pozorovateľom a talentovaným rozprávačom, ktorý dokáže v banálnom príbehu vystihnúť široké spektrum zaujímavých charakterov, situácií a paradoxov, pričom zachováva láskavý nadhľad a svojský humor. Preto jeho hry, známe „černuchy“, situované hlavne do doby a pomerov postsovietskeho Ruska s veľkým úspechom inscenujú na početných svetových javiskách.

V hre v réžii Michala Ďuriša účinkujú Iveta Marcineková, Jana Pilzová, Ondřej Daniš, Marek Rozkoš, Ján Marcinek, Beáta Eibenová a poslucháči Fakulty dramatických umení Akadémie umenív  Banskej Bystrici. Divadlo odporúča pre expresívne výrazy predstavenie pre divákov od 15-tich rokov.

Predpremiéra predstavenia uvádzaného v Štúdiu DJGT je na programe už 7. apríla o 18.30 h. Premiéry sa uskutočnia 8. a 9. marca.