V sobotu 18. mája sa Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene pridá k  tisíckam múzeí z celej Európy, ktoré sa zapoja do tohtoročného už deviateho ročníka Noci múzeí.

Snímka obrazovky 2013-05-17 o 12.56.11Dramaturgia zvolenskej múzejnej „Noci“ dáva príležitosť rôznym vekovým i záujmovým skupinám návštevníckej verejnosti. Začiatok programu je vyhradený najmladším návštevníkom. Na nádvorí a vo výstavných priestoroch múzea sa v čase od 16. hodiny rozhostí „Detský les“ – skúsení animátori pripravia pre deti zábavno-náučné popoludnie o podobách a význame lesa. Prostredníctvom tvorivých dielní, hier a súťaží priblížia stromy, byliny i život zvieracích obyvateľov lesa. Známy kynológ Miroslav Stanovský predvedie formou praktických ukážok základy výcviku poľovníckych psov. Sprievodcovia po novej stálej výstave Hlas lesa si vezmú na pomoc divadelnú bábku – prefíkanú líšku, ktorá malým návštevníkom spríjemní prehliadku.

Večerný program začne už tradičným dialógom o vzťahu prírody a kultúry pod názvom „Les v umení a umenie v lese“. Pozvanie do diskusného klubu prijali docent Viliam Pichler z Technickej univerzity vo Zvolene a publicista Boris Kršňák – moderátorskej taktovky sa tento krát ujme Martin Mázor.

Posledným bodom večera bude program „Na dotyk“ – vystúpenie tanečníkov z Divadla Štúdio tanca z Banskej Bystrice, ktorí do Zvolena prídu doslova rovno z Marseille. Dodať treba, že tento francúzsky prístav sa s Košicami delí o titul hlavné mesto kultúry 2013 a štúdio tanca bude reprezentovať slovenské umenie v rámci uvedeného projektu. Symbolicky sa tak priloží k atmosfére večera malý odkaz z Francúzska – krajiny, ktorá je od samého počiatku iniciátorom i nositeľom myšlienky Noci múzeí ako celoeurópskeho podujatia.

Tohoročná „Noc múzeí“ sa udeje 18. mája v priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea na Nám. SNP č. 35 vo Zvolene a potrvá od 16.00 do 23.00 hodiny.