Filmový seminár 4 živly v Banskej Štiavnici včera po druhýkrát otvoril svoje brány. Hoci najväčšiu skúšku pripravilo návštevníkom počasie, na tých, ktorí sa napriek snehovej kalamite dopravili až do Banskej Štiavnice čakala okrem otváracieho programu aj odmena v podobe malebnej panorámy mesta.

P1240307Podujatie nie náhodou otvorila diskusia na tému digitalizácie starých kín. Hostia Martin Šmatlák, riaditeľ Audiovizuálneho fondu, Peter Dubecký riaditeľ Slovenského filmového ústavu, zástupcovia spoločnosti Film Europe Peter Novák a Adrián Šiška a Peter Kolek, riaditeľ Kina DK Galanta spomenuli predovšetkým prínos takejto digitalizácie, ktorý spočíva jednak vo finančnej stránke („Všetky digitalizované kiná začnú okamžite zarábať“ – Peter Kolek) a jednak v oživení kultúry konkrétneho mesta. Banská Štiavnica sa práve vydala na túto cestu a hoci je, ako hovorí Juraj Čabák, poslanec mesta, po schválení zámeru ešte len na začiatku, určite je to jeden z mála spôsobov, ako možno staré kino na Trojičnom námestí zachrániť. Práve seminár 4 živly pomáha oživiť filmové dianie aj v ročnom období, kedy mesto viac hybernuje, ako oživuje.
Hoci združenie, ktoré stojí za živlami, funguje už 15. rok, zimná verzia semináru láka návštevníkov len na svoj druhý ročník. Nostalgickú lásku ku kinu podčiarkuje výber filmov, ktorý včera otvorili Nehanební bastardi režiséra Quentina Tarantina. Pokračovaním bol taliansky film z roku 1989 s Marcelom Mastroiannym – Splendor, ktorý narážal na postupné upadanie kinovej kultúry v Taliansku či Európe všeobecne. Hoci kinosála Akademik bola spočiatku skôr poloprázdna, atmosféra napriek tomu príjemná. Ako povedala jedna z organizátoriek Zuzana Očenášová, čas síce aktuálne nepraje ani príchodom ani kinám, ľudia si na zimný seminár postupne zvykajú chodiť. „Keďže priestory v zime sú narozdiel od letných živlov trochu obmedzené, snažíme sa poskytnúť návštevníkom aj alternatívny priestor, tento rok v časti Štefultov v malom kultúrnom dome.“ spomenula. Seminár tento rok navyše ponúka možnosť spraviť si kino z vlastnej domácnosti vďaka projektu KinObývačka. A hoci snehový živel v meste naďalej zúri, všetci odvážni sú aj dnes pozvaní na pokračovanie 4 živlov, ktoré je až do večera nabité filmami, diskusiami a stretnutiami tých, ktorí kino nepochybne milujú.