Pomáhajú lekárom v boji o záchranu života tých najmenších. Na oddelení Nemocnice AGEL Zvolen  majú lekári k dispozícii modernú resuscitačnú jednotku. Nemocnica ho dostala v rámci dlhoročnej spolupráce so spoločnosťou Lidl Slovenská republika.

Život prináša nevyspytateľné situácie a v okamihoch príchodu na svet sú tí najmenší najzraniteľnejší. Hoci lekári vždy robia všetko pre záchranu novonarodených bábätiek, moderná technika im výrazne pomáha, aby komplikované prípady mali šťastný koniec. Zvolenské novorodenecké oddelenie využíva dar, ktorý sa skladá z dvoch prístrojov.

,,Vapoterm je prístroj, ktorý zabezpečuje podporné dýchanie s možnosťou použitia aj počas prevozu novorodenca z pôrodnej sály na oddelenie, keďže jeho súčasťou je aj stlačený vzduch a kyslík,“ hovorí vedúca lekárka novorodeneckého oddelenia Katarína Golianová.

,,Podporné dýchanie vyžadujú predčasne narodené deti, novorodenci so zápalom pľúc a inými pľúcnymi ochoreniami. Súčasťou sady je aj pulzný oxymeter s tlakomerom, ktorý umožňuje sledovať vitálne funkcie – akciu srdca, saturáciu krvi kyslíkom a krvný tlak. Cieľom monitorovania vitálnych funkcií je včasné odhalenie poruchy oxygenácie, poruchy srdcového rytmu a sledovanie celkového stavu dieťaťa,“ dopĺňa vedúca sestra Jaroslava Dávidová.

Monitor vitálnych funkcií s tlakomerom využívajú na oddelení každodenne na sledovanie novorodencov s podozrením na vrodenú vývojovú chybu srdca, u predčasne narodených detí, u novorodencov s infekciami. Monitorovaní musia byť aj novorodenci, ktorí vyžadujú fototerapiu (liečba novorodeneckej žltačky modrým svetlom).