ZVonline.sk, TS mesta Zvolen, foto: reprofoto Google Street View | 27.8.2015

Mesto obnovuje vydávanie Zvolenských novín

V týchto dňoch sú vo schránok obyvateľov Zvolena distrubované obnovené Zvolenské noviny, ktoré opätovne začalo vydávať mesto.

zvolen msu printscreen mestsky uradSamospráva už dávnejšie prestala s vydávaním Infolistov a po novom bude každý mesiac vydávať rozšírené Zvolenské noviny, o ktorých obsah sa budú starať mediálni pracovníci mesta, ktorí na úrade pribudli tento rok. Noviny budú distribuované vložením do iného inzertného periodika.

Zvolenské noviny boli v minulosti vydávané ako platené periodikum a zo stánkov zmizli pred štyrmi rokmi. Ich história siaha do roku 1904, kedy boli v čase Rakúsko-Uhorska ako jedny z mála vydávané v spisovnej slovenčine a ich základným cieľom bolo práve informovanie tunajších obyvateľov v domácej reči. Ich vydávanie pokračovalo do roku 1914, kedy ho zastavila vojna. K obnoveniu došlo z popudu tunajších novinárov – Borisa Kršňáka, Jany Spišiakovej a Jany Kršňákovej až v roku 1992, kedy vychádzali ako týždenník. V tom čase boli významným regionálnym nástrojom budovania novej mladej demokracie. V roku 2005 ich vydávanie prevzala obchodná spoločnosť a vplyvom čitateľských preferencií i ekonomickej situácie v septembri 2011 zanikli.

„Potreba informovať občanov sa nikdy nevytratila. Rok 2015 bude ďalším znovuzrodením jednej a tej istej myšlienky. Noviny treba. Nielen preto, aby ľudia boli informovaní, ale aby sme si zakaždým uctili možnosť slobodne sa vyjadrovať, písať a oslávili náš rodný jazyk. Možno už nie tak horlivo, ako pred 110-timi rokmi, ale predsa,“ hovorí aktuálna šéfredaktorka novín a hovorkyňa zvolenského magistrátu Eva Ježovičová.