Obľúbené podujatie, ktorým Dudince symbolicky otvárajú letnú kúpeľnú sezónu prinesie v poslednú májovú sobotu spojenie známych hudobníkov i tanečných skupín. Moderátor Filip Tůma bude hostiť známych slovenských umelcov. Tí svojimi vystúpeniami vytvoria unikátny koncept poukazujúci na slnko, ticho a vodu – tri elementy, ktoré sa v Dudinciach stretávajú.

Päťnásobný zlatý Slávik Peter Cmorik, tanečná skupina Old School Brothers s unikátnou show spájajúcou tri elementy – Slnko, Ticho a Vodu, ale aj spojenie folklórnej moderny s cimbalovou kapelou v podaní Cimbal Brothers a tanečnej skupiny Čarovné ostrohy sú len niektoré z lákadiel, ktoré v sobotu, 27. mája uvidíte na pódiu pri pitných vázach s liečivou vodou neďaleko liečebného domu Rubín.

Liečivé tóny hudby si v známych slovenských kúpeľoch vychutnáte aj vďaka muzikálovej herečke a speváčke Nátalii Kóšovej, ktorú bude hudobne sprevádzať talentovaný Matúš Ferko, no zabavíte sa aj vďaka energickej skupine Sám sebou. Populárne hity zas prinesie slovenská acapella For You.

Hudobný program sa začína o 15.00 h a dopĺňať ho bude obľúbená remeselná ulička s regionálnymi produktmi, maľovanie na tvár, ale aj unikátna výstava historických vozidiel, ktorú môžete vidieť v parku medzi liečebnými domami Rubín a Smaragd. Podujatie je pre všetkých a zadarmo.

Festival, ktorý trvá od mája do septembra

Otvorenie kúpeľnej sezóny je súčasťou 2. Letného festivalu Slnka, Ticha, Vody, nového konceptu v rámci podujatí, ktoré vyzdvihuje skutočnosť, že iba v tomto regióne sú na jednom mieste prítomné tri elementy v ojedinelej kombinácii, a to slnko, voda a ticho.

Slnko, Voda a Ticho – tri výnimočnosti Dudiniec

Ľudia dnes viac ako kedykoľvek predtým hľadajú a potrebujú pre svoju fyzickú aj duševnú rovnováhu stíšenie, pokoj, ticho. Ticho je charakteristickým elementom regiónu, ktorého srdcom sú Dudince.

Vďaka vzácnej vode majú Kúpele Dudince a celý región výnimočné postavenie. Dudinská voda je mimoriadne vzácna, pretože v tomto výnimočne liečivom zložení sa vyskytuje iba na troch miestach na celej zemeguli: v Japonsku, vo Francúzsku a v Dudinciach. Má rovnaké zloženie, ale takmer dvakrát vyššiu mineralizáciu ako ikonická liečivá voda v legendárnych francúzskych kúpeľoch Vichy.

Tretím zdrojom výnimočnosti Dudiniec je Slnko. Vďaka nemu sú Kúpele Dudince najslnečnejšími kúpeľmi na Slovensku. Nemôže byť náhoda, že presnú vzdialenosť Zeme od Slnka prvýkrát v histórii ľudstva vypočítal práve rodák z Hontu, Maximilián Hell. V kúpeľnom mestečku Dudince a blízkom mikroregióne, ktorý dostal názov Slnečný Hont, je až 257 dní v roku zaliatych Slnkom. Vďaka tomu sú Dudince kúpeľmi s najväčším počtom slnečných dní na Slovensku.

Organizátorom otvorenia kúpeľnej sezóny, ako aj celého 2. Letného festivalu Slnka, Ticha, Vody je Oblastná organizácia cestovného ruchu Dudince. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.