Zo všetkých vecí a faktorov, ktoré dokážu vplývať na kvalitu nášho spánku, patrí k tým najdôležitejším matrac. Ak mávate problémy so spánkom práve kvôli matracu, jeho zmena dokáže urobiť zásadný rozdiel.

Jeden matrac je o kompromisoch. Ale ak vám ide hlavne o cenu, je to najlepšia voľba

Prvoradé však je, vybrať si vhodný matrac. A v prípade, že kúpu matraca riešite aj s vašou polovičkou a hľadáte najvhodnejšie riešenie pre vašu manželskú posteľ, musíte si zodpovedať o jednu otázku naviac. Akú?

No predsa, či chcete jeden veľký matrac, alebo dva oddelené? Každé z týchto riešení má svoje výhody a nevýhody. Začnime veľkými matracmi 180×200. Prvou výhodou jedného veľkého matraca je nižšia cena. Takže ak vás tlačí rozpočet, zrejme ani viac váhať nebudete.

Nie je to však len o peniazoch. Ďalšou, pre niekoho zásadnou, výhodou jedného matraca je to, že v strede postele vám nevznikne spoj, ktorý môže byť pre niektorých ľudí (a hlavne pri mäkších matracoch) veľmi nepríjemný. A tak isto je veľký matrac, naviac s protišmykovou úpravou, vhodnejší pre takzvané kontinentálne postele.

Chcete sa skutočne dobre vyspať? Majte každý svoj matrac

Čo sa matracov 90×200 týka, pokiaľ vám nevadí vyššia cena takéhoto riešenia, môže sa ukázať ako jednoznačne lepšia voľba. Prečo? Pretože každý z partnerov môže mať iné spánkové návyky a tým pádom požadovať od svojho matracu iné vlastnosti.

Veď už len to, v akej polohe zvyčajne spávame, výrazným spôsobom ovplyvňuje voľbu matraca. A pokiaľ sa typické spánkové polohy vás a vašej polovičky líšia, každému z vás bude vyhovovať odlišný matrac. To isté platí aj v prípade, že je medzi vami a vašou polovičkou výraznejší hmotnostný rozdiel. Aj keď hlavne ženy sa so svojou hmotnosťou neradi komukoľvek zverujú, pri výbere matraca je to veľmi podstatný údaj. A netreba zabúdať ani na osobné preferencie každého z partnerov, keďže rôznym ľuďom vyhovuje rôzna tvrdosť matracu. Nie je to však len o samotných vlastnostiach jednotlivých matracov.

Výhodou je aj to, že pri dvoch samostatných matracoch sa nočné prehadzovanie jedného z partnerov neprenáša na matrac toho druhého a to výrazným spôsobom prispieva ku komfortnému spánku. Rovnako tak môžete pri dvoch matracoch využiť aj polohovateľné rošty, ktoré sa vyrábajú len do určitého rozmeru. A pochopiteľne aj samotná manipulácia pri otáčaní matracu alebo pri sťahovaní je samozrejme lepšia s dvomi samostatnými matracmi.