PR článok | 12.6.2014

Hracie automaty zruinujú celú rodinu…

Na základe mojich článkov sa obrátila na mňa v Sliači s prosbou o pomoc mladá žena. Spolu s manželom vychovávajú tri deti. Ich rodina sa však zmieta v niekoľkých problémoch. Hlavne má veľké finančné problémy, ktoré vedú k neustálym konfliktom medzi manželmi. Určite to prispelo aj k tomu, že jeden z dospievajúcich synov začal so záškoláctvom a začínajú sa už objavovať problémy i s alkoholom.

jana lajosova

Poradkyňa Jana Lajošová.

Rodina je zadlžená, cez exekútorov tlačia na nich bankové i nebankové subjekty, v ktorých nevládzu splácať svoje pôžičky. Okrem toho si manžel požičiaval aj od svojich známych, ktorí si tiež pýtajú svoje peniaze. Naozaj nezávideniahodný príbeh ženy, ktorá je v každodennom kolotoči rôznych problémov. Prvotnou príčinou všetkého je však manželova závislosť na hazardných hrách. Pred piatimi rokmi prišiel o prácu a tak sa rozhodol založiť si živnosť. Manželka bola v tom čase na materskej a tak ako to často býva na začiatku podnikania, rodina si musela strážiť každý cent. Postupne sa však začalo manželovi dariť a žena tiež nastúpila po materskej do práce. Rodina si tak zabezpečila pomerne slušný štandard. Muž však začal pokúšať šťastie v herniach a kasíne. Najprv len pre zábavu, občas pozval aj nejakého kamaráta. Postupne sa však tieto návštevy zintenzívnili a bolo to už aj na úkor práce. Rodine sa snažil zachovať štandard a príbuzní zatiaľ vnímali len jeho časté ponocovania. Pred dvoma rokmi sa už začali prejavovať isté finančné problémy a manželia boli nútení zobrať si v banke úver a založiť dom. A kolotoč sa začal krútiť čoraz rýchlejšie. Manžel nedokázal prestať s hazardom, dlhy narastali. A s tým aj problémy v domácnosti. Manželka uvažovala aj o rozvode, ale bola na materskej s tretím dieťaťom a tak nevidela v tomto riešenie. Snažila sa manžela presvedčiť aby prestal s hraním, ten si to však ako príčinu všetkých problémov nepripúšťal, vyhováral sa na hospodársku krízu a podobne. V tomto prípade ide už naozaj o ťažkú závislosť na hazarde a tu pomôže len prísna liečba. Takisto syn potrebuje odbornú pomoc psychológa.

mojSliac_logoRGBSkúsila som podporiť ako nezávislá osoba v jeho rozhodnutí podstúpenie liečby. Pozrela som si aj niektoré zmluvy, ktoré boli naozaj nevýhodné. Tie je možné napadnúť v zmysle Občianskeho zákonníka ako úžera. Bude to náročná práca, ale problémy sa postupne dajú riešiť. Samozrejme za predpokladu, že v liečbe manžel vytrvá.

Jana Lajošová, poradkyňa pre občanov, Sliač,
janka.lajosova076@gmail.com,
tel.: 0949 274 322,
– bezplatne.