V oboch tohtosezónnych derby zápasoch Zvolena s Banskou Bystricou sa z víťazstiev tešili hokejisti spod Pustého hradu. Hostia spod Urpína navyše ťahali pred piatkovým súbojom sériu dvoch smolných ligových prehier, keď po samostatných nájazdoch podľahli Popradu a Žiline. Aj preto chceli zverenci trénera Miroslava Chudého na ľade svojho odvekého rivala a tabuľkového suseda naplno bodovať a  potešiť tak svojich fanúšikov.

HKM Zvolen – HC’05 B. Bystrica 2:7 (1:1, 1:2, 0:4)

Góly: 5. Puliš (Brabenec, Juraško), 27. Podkonický (Chovan, Hraško) – 12. Kudrna (Hudec, Kytnár), 28. Handlovský (Kafka, Bambúch), 36. Kytnár (Kudrna, Hudec), 43. Kytnár (Jaborník, Kudrna), 45. White (Block, Matoušek), 46. Block (White, Čížek), 59. Hudec (Kytnár, Kudrna). Zápas sledovalo vo Zvolene 2586 divákov.

Zostava HKM Zvolen: Šimko – Bagin, Juraško, Hraško, Pokovič, Ťavoda, Pichnarčík, Tomko – Puliš, Brabenec, Obdržálek – Podkonický, Jurík, Chovan – Škvaridlo, Bortňák, Sloboda – Ďaloga, Fekiač, Žilka

Zostava HC’05 Banská Bystrica: Košarišťan – Jaborník, Rosandič, Čížek, Bambúch, Biro, Frolo, Gachulinec – Hudec, Kytnár, Kudrna – Kafka, Preisinger, Handlovský – Róth, White, Block – Bendík, Matoušek, Gašpar

BBO_6496Diváci pod Pustým hradom mohli od úvodu prvej tretiny sledovať aktívny hokej zo strany obidvoch tímov. Už v druhej minúte Chovan počas presilovej hry Zvolena nastrelil ľavú tyčku Košarišťanovej bránky. V piatej minúte domáci krásne zakombinovali, Brabenec našiel v prečíslení voľného Puliša, ktorý osamotený pred banskobystrickým brankárom chladnokrvne zakončil. Takmer okamžite mohol na opačnej strane odpovedať Handlovský, gólman Šimko bol však proti. Strážca zvolenskej svätyne však do konca prvého dejstva predsa len inkasoval, keď ho v dvanástej minúte nečakanou strelou z ľavej strany prekonal Kudrna.

Prostredná časť hry sa spočiatku niesla v znamení aktivity Banskobystričanov, ktorí sa neprestajne tlačili pred zvolenskú bránku. V dvadsiatej piatej minúte ich však pribrzdil faul Matoušeka, po ktorom hrali bryndziari presilovú hru. V jej závere našiel Chovan presným pasom pripraveného Podkonického, proti ktorého bombe nemal Košarišťan nárok – 2:1. O minútu neskôr dostali napriek nevôli domáceho publika príležitosť na hru v početnej výhode aj hostia spod Urpína, keď sa na trestnú lavicu porúčal Brabenec. Banskobystričanom stačilo iba štrnásť sekúnd na to, aby sa po Handlovského práci tešili z vyrovnávajúceho gólu. V 36. minúte spravil hrubú chybu pri rozohrávke Juraško, puku sa zmocnil Kudrna, prihral Kytnárovi, ktorý sa pohral s brankárom Šimkom a po prvýkrát v stretnutí poslal baranov do vedenia.

BBO_6369V tretej tretine už na ľade vládlo iba jedno mužstvo, a tým bolo HC´05 Banská Bystrica. V 43. minúte inkasoval domáci Hraško puk do tváre, rozhodca však hru neprerušil, čo hostia Kytnárom využili na zvýšenie náskoku na 4:2. O dve minúty neskôr nahradil Šimka vo zvolenskej bránke Orčík. Tejto situácii predchádzal piaty gól baranov, ktorý strelil White. Americký útočník sa najlepšie zorientoval v tlačenici pred domácim bránkoviskom. Náhradný gólman bryndziarov sa nestihol na ľade ani poriadne zahriať, pretože v 46. minúte aj on lovil puk spoza svojho chrbta po zakončení Blocka. Tento moment domácich Zvolenčanov psychicky položil a do konca duelu už nestihli na kvalitného súpera nič vymyslieť. V samotnom závere zabil posledný klinec do domácej rakvy po učebnicovej akcii elitnej banskobystrickej formácie Hudec. V treťom tohtosezónnom pohronskom derby sa tak zrodilo prvé víťazstvo Banskej Bystrice v pomere 7:2.