Už o niekoľko hodín odštartuje najočakávanejšia letecká udalosť tohto roka. Medzinárodné letecký dni SIAF 2011 sľubujú veľkolepé divadlo, pričom už v piatok dovolili verejnosti nazrieť „pod pokrievku“, zatiaľ však len prostredníctvom médií.

Novinárom bola v rámci Mediálneho dňa predstavená časť programu. Diváci sa môžu tešiť na mimoriadne obľúbenú ukážku simulovaného útoku na vlak Štefánik. Nálety bojových nemeckých messerschmidtov na originálny Štefánik a k tomu množstvo pyrotechnických efektov sú však len zlomkom z toho, čo všetko organizátori pripravili.

Počas celého dňa prebiehali tiež tréningy jednotlivých vystupujúcich, ktorí svoje umenie predvedú v sobotu i nedeľu. Bez okolkov treba povedať, že diváci sa majú skutočne na čo tešiť. V slovenskej premiére sa tu predstaví viacero strojov, spomedzi ktorých sú najväčším lákadlom nepochybne belgické F-16 a svetoznáme radarové prieskumné lietadlo AWACS. Zlatým klincom bude vystúpenie Baltských včiel, ktoré všetkým návštevníkom za odmenu, že prídu, na oblohe nakreslia krásne srdce.

AVRO RJ využíva Alžbeta II., časom možno aj slovenská vláda

V rámci mediálneho dňa bolo tiež na tlačovej besede spoločnosťou Falko, ktorá je v spolupráci s Leteckými opravovňami Trenčín jedným z vystavovateľov, predstavené BAe 146/AVRO RJ. Nový model lietadla je vhodný na zabezpečenie prepravy osôb a materiálu. Vďaka jeho schopnostiam a zároveň nízkou cenou či nákladmi na prevádzku má ambíciu uchádzať sa o pozíciu lietadla určeného na prepravu ústavných činiteľov, pre potrebu Ministerstva obrany a vlády SR. Spoločnosť Slovensku ponúka riešenia, ktorými by súčasné vládne lietadlá postupne vymenila za AVRO RJ, a to za zvýhodnených podmienok. O jeho kvalitách sa pritom presvedčili aj samotní novinári, ktorí okrem prezentácií absolvovali tiež polhodinový predvádzací let. Divákom bude lietadlo predstavené počas letovej ukážky v rámci programu.

Lietadlo v súčasnosti slúži vo vzdušných silách GB, jeho služby využíva aj kráľovná Alžbeta II. Stroj je tiež využívaný v Dubaji, Abú Dhabí a iných krajinách sveta. Okrem armád a štátov ho využíva napr. prepravná spoločnosť TNT. Devízou AVRO RJ je krátka dráha potrebná na pristátie a štart, možnosť klesať pod veľkým uhlom či schopnosť pristáť aj na nespevnených prašných povrchoch, resp. na poľných letiskách a pod.

Dopravné obmedzenia

Z dôvodu uskutočnenia Medzinárodných leteckých dní na Sliači, bude dňa 27. 8. 2011 a 28. 8. 2011 v čase od 07.00 hodiny do 20.00 hodiny uzavretá cesta I/69 v úseku od križovatky pri Mestskom úrade v Sliači po križovatku do Vlkanovej. Premávka bude obojsmerne vedená po obchádzkovej trase, po cestách III. triedy, cez obce Veľká Lúka, Hronsek a Vlkanová. Návštevníci leteckých dní môžu využiť záchytné parkoviská, ktoré budú riadne vyznačené. Žiadame vodičov, aby sa dôsledne riadili prenosným dopravným značením, pokynmi policajtov a usporiadateľov.