ZVonline.sk (Eva Ježovičová, foto: Ivan Golembiovský a autor) | 18.11.2013

FOTO: Osobnosť Havla sa s festivalom spája od začiatku

Práve postava  Václava Havla je úzko spätá so zvolenským festivalom, a to nielen pre symboliku dátumu, v ktorom Víkend atraktívneho divadla prebieha. Tvorcovia VAD-u sú hrdí, že pred piatimi rokmi, keď mal Havel v Bratislave premiéru svojho filmu Odcházení, uprednostnil diskusiu na festivale vo Zvolene a do Bratislavy šiel až na druhú premiéru. Vtedy sa diskutovalo s ním, tento rok o ňom.DSC06992

Bol to človek, ktorý nemal rád formality a protokolárne správanie, často radšej uprednostnil stretnutie so štátnikmi v „hospode“, povedal na festivale prvý z jeho tajomníkov Vladimír Hanzel. Spomínal, ako sa s Havlom spoznal a v momente, keď sa herec stal prezidentom, zveril štátnikovi všetky svoje kľúče. „Havel často hovoril: nemôžem zabúdať na Slovensko,“ dodal Kršňák v diskusii s oboma tajomníkmi (druhým bol posledný Havlov tajomník Martin Vidlák) a zdôraznil, že prezident mal mnoho priateľov medzi hudobníkmi a umelcami z celého sveta, napr. Franka Zappu.

Čo všetko nenávidíme

Po diskusii sa diváci zo SNG Zvolenského zámku presunuli do kaplnky, kde už na nich čakal Peter Čižmár z Divadla Kontra. V monodráme Nenávidím poľského autora Koterskiego si zahral depresívneho a neurotického učiteľa slovenčiny. Trpko-smiešnu postavu plnú nenávisti ku všetkému a všetkým si diváci okamžite obľúbili. Nie náhodou získal monológ plný sťažností na dobu, spoločnosť a celé postkomunistické Slovensko tento rok cenu na Kremnických gagoch.

DSC07046Ďalší z našich susedov k nám zavítali z Prahy – Divadlo Vosto5 sa divákom prvýkrát na festivale predstavilo už pred štyrmi rokmi. Tentokrát oživili pódium DK svojím kúzelným Teatromatom, v ktorom si diváci potleskom vyberajú, ako sa bude príbeh vyvíjať. „Vychádzame z improvizačných základov, ktoré sú niekedy zastúpené viac, niekedy menej, zároveň experimentujeme v komunikácii s divákom,“ vysvetľuje autor hry Ondřej Cihlář a dodáva, že hra sa môže aj pekne zamotať: „Diváci hlasujú tak, aby nám situáciu čiastočne skomplikovali a my to zase skomplikujeme im. Cieľom je však priateľský dialóg, ktorý by nemal skončiť unudením diváka.“

Nikto z prítomných unudený nevyzeral a ak by aj, zaručene ho prebral Rock´n´Roll All Stars Nights Martinom Valihorom. Plné pódium hudobníkov pomohlo bubeníkovi vytvoriť rockové ansámble a spoločne rozohrať partiu známych hitov. Tým sa skončil sobotný program, hoci neformálna all stars night pokračovala až do skorých ranných hodín.

Fotogaléria