TS mesta Zvolen (M. Svatuška) - upravené | 26.10.2015

FOTO: Nad Zvolenom lietali šarkany

Jeseň, vietor, pobehujúce deti, poletujúce šarkany. To všetko patrí k sebe už od nepamäti. Pracovníci Oddelenia kultúry a športu zvolenského magistrátu sa práve preto v sobotu rozhodli potešiť deti a ich rodičov nultým ročníkom celozvolenskej šarkaniády.

11088812_909569082459875_745723024040822138_o„Mnohí chodia púšťať na jeseň šarkanov práve na Sarvašku. Chceli sme ich všetkých priviesť na kopec naraz a vytvoriť tak pekné podujatie. Nehovoriac o tom, že vytiahnuť decká na čerstvý vzduch je tiež poriadna fuška,“ povedali so smiechom hlavní organizátori Marek Rojík a Silvia Benková. Napokon rozdali desiatky šarkanov a litre čaju. Ľudia si naozaj podujatie užívali.

Kedysi sa na ich výrobu používal najmä papier. Aj keď pôvodné materiály nahradili novšie, samotná zábava sa deťom nezunovala. Už z diaľky bolo vidieť kopec posiaty ľuďmi a nebo ozdobené šarkanmi najrôznejšieho farebného prevedenia. A hoci vetrík bol v ten deň akýsi skúpy, na dobrej nálade to nikomu neubralo.

Tí zručneší dokázali svojho šarkana dostať do vzduchu aj za skromnejších poveternostných podmienok. Komu to nešlo, ten jednoducho behal so šarkanom za chrbtom a snažil sa ho dostať do vzduchu. Deti sa jašili, zabávali, výskali. Šťastnejším sa ušiel šarkan hneď pri príchode, ostatní si toho svojho mohli zakúpiť. Pod odborným dohľadom pracovníkov z centra voľného času Domino sa šarkany postupne menili na výtvarné diela. Organizátori postupne ocenili najkrajšie vymaľovaného a najoriginálnejšieho šarkana a tiež šarkana s najdlhším chvostom. Ten mimochodom meral až 14 a pol metra.

No najkrajšie ocenenie pre všetkých prítomných si však pripravilo počasie. Slnečné popoludnie plné lietajúceho babieho leta si spolu užili snáď tri stovky návštevníkov podujatia. Vo Zvolene sa teda chystá nová jesenná tradícia pre deti.

Fotogaléria