Text a foto: Nika Spišková | 11.3.2011

Dvorné dámy na Zvolenskom zámku

V severozápadnej bašte Zvolenského zámku sa koná originálna výstava piatich talentovaných výtvarníčok pod názvom „Dvorné dámy II.“. Výnimočnosťou je, že návštevníci nemusia krásne výtvory obdivovať len v galérii. V prípade záujmu si môžu niektorý z nich aj kúpiť. A tvorba týchto dám je naozaj pestrá.

Autorkou výstavy je PhDr. Zuzana Almáši Koreňová – SueArt design zo Zvolena, ktorá sa venuje tvorbe originálnych a extravagantných kraslíc, šperkovníc a dekoračných predmetov. Hneď pri vstupe vás upútajú obrazy z dielne Zuzany Medzay. Táto rodáčka z Trnavy v súčasnosti tvorí jednou z najstarších výtvarných techník – enkaustikou. Tá spočíva v zamiešavaní pigmentov do horúceho vosku, ktorý sa následne nanáša na drevený podklad. Každé ženské oko určite poteší tvorba Margity Kolačkovskej z Košíc. Venuje sa maľbe na hodváb, maľbe na sklo, výrobe šperkov a sochárstvu.  Ďalšou „dvornou dámou“ je Novozámčanka Alexandra Stanková, všestranná umelkyňa, ktorá sa okrem výtvarného umenia venuje divadlu ako herečka a režisérka. Na zvolenskú výstavu prišla so svojimi látkovými bábikami, ktoré sama nazýva „klotky“. Poslednou výtvarníčkou je pani Alena Pilniková z Trnavej Hory. Vo svojej tvorbe sa najviac venuje obrazom, šitým sochám a bábkam.

Výstavu si môžete pozrieť v bežných otváracích hodinách stredu až nedeľu od 10:00 do 17:30, potrvá až do 26. marca 2011.

Fotogaléria