TS mesta Zvolen (E. Ježovičová) | 10.3.2016

Dni Európskeho kultúrneho dedičstva začnú vo Zvolene

Stretnutie zástupcov kultúrnych inštitúcií (Ministerstva kultúry, Slovenskej národnej galérie, Slovenského národného múzea a mnohých ďalších) spolu so zástupcami mesta Zvolen v utorok 8. 3. potvrdilo, že Zvolen bude v roku 2016 hostiteľom slávnostného otvorenia prestížneho podujatia Dni Európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku.

basta panorama

Podujatie v duchu hesla Pamiatky a my zavedie návštevníkov na doteraz neprístupné miesta. Počas septembra odomknú inštitúcie nielen svoje dvere, ale aj trináste komnaty – dlho nevidené alebo bežne nedostupné miesta. Podľa primátorky mesta Lenky Balkovičovej je to pocta hostiť takéto prestížne podujatie, ktoré naraz prebieha v päťdesiatich krajinách Európy.

logo DEKD„Sme radi, že vo Zvolene sa kultúrne dianie v poslednom období rozbehlo a všimli si to aj za hranicami mesta,“ hovorí Balkovičová a dodáva: „Chceme využiť príležitosť a odprezentovať to najlepšie, čo máme.“ Vo Zvolene by to mohla byť napríklad bašta v Domanovom parku, miestnosti Zvolenského zámku, Ferjenčíkov dom, Stará radnica, Pustý hrad, či veže kostolov… Sprístupniť svoje priestory a organizovať podujatia pre verejnosť môžu aj ďalšie pamiatky v iných mestách po Slovensku, ktoré sa pripoja k Dňom EKD.

Dni Európskeho kultúrneho dedičstva sú každoročným podujatím Rady Európy a Európskej Komisie a na Slovensku ich zastrešuje Združenie historických miest a obcí. Minulý rok bolo hostiteľom otváracieho ceremoniálu mesto Modra. Tento rok môže byť pozornosť na hostiteľské mesto o to väčšia, že Slovensko v tom čase zasadne do predsedníckeho kresla v Rade Európy.

Fotogaléria