Minulý týždeň Divadlo Jozefa Gregora Tajovského v premiére uviedlo nadčasovú drámu Mila Urbana Beta, kde si? v réžii Matúša Oľhu.

V hre sú citlivo zachytené nepatrné konflikty, ktoré kvôli predsudkom a intolerancii nadobúdajú antické rozmery. Hrdinka Beta, ktorá sa predčasne vrátila zo služby v meste, zanovito odmieta vysvetliť okolnosti svojho návratu, čím vyvolá pobúrenie dedinčanov a vlastných rodičov. Ani miestne autority nenachádzajú dostatok odvahy postaviť sa na odpor intrigám a rozvášnenej verejnosti a chrániť česť hlavnej hrdinky. Pútavý titul cez iskrivé dialógy prináša predovšetkým aktuálnu medzigeneračnú tematiku a univerzálne mravné posolstvo. Jednotlivé charaktery sú prototypmi a rebelujúca hrdinka v podaní Kataríny Čudejkovej má jedinečné miesto v galérii ženských dramatických postáv. Dramaturgia DJGT vracia Betu na javisko po takmer dvoch desaťročiach od jej posledného uvedenia na profesionálnej scéne, v rámci cielených divadelných návratov.

Inscenáciu sprevádza hudba Pavla Janíčka, o výtvarnú stránku inscenácie sa postarali legendárne osobnosti, výtvarníci Helena Bezáková a Vladimír Suchánek.

Milo Urban, autor legendárneho románu Živý bič i novely Za vyšným mlynom, ktorá bola libretom pre operu Krútňava, je ako dramatik pomerne neznámy. Inšpirovala ho autentická udalosť a vznikla tak dráma patriaca právom do slovenskej divadelnej klenotnice, ktorá prináša silný katarzný zážitok a hlboký prienik do ľudskej duše i našej mentality. V pozadí príbehu sa skrýva motív odpustenia a snaha odhaliť súhru síl, ktoré formujú a ovládajú osud každého z nás. Inscenácia je pútavá pre každého, kto chce spoznať skvost slovenskej klasiky.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského odohrá najbližšie predstavenie Beta, kde si? v rámci hlavného večerného programu v utorok 24. októbra o 18:30 h.