Výrazné ochladenie sprevádzané dažďom prinieslo v uplynulom týždni celkovo výrazný pokles peľu v ovzduší na celom území Slovenska.

Podľa údajov monitorovacích staníc peľovej informačnej služby (PIS) pri Úradu verejného zdravotníctva Bratislave a regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) Košiciach, Trnave, Nitre, Žiline a Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku, na celom území Slovenska opäť dominoval peľ silného alergénu – ambrózie a ešte stále slabo alergizujúcej pŕhľavy . Vplyvom výdatných zrážok však klesli na celom území aj denné koncentrácie peľu ambrózie do nízkych hladín. Najvyššiu hladinu peľu ambrózie cez uplynulý víkend namerali v Košiciach a to 55 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. „Na ostatnom území Slovenska sa peľ ambrózie i ostatných alergénov v ovzduší vyskytoval väčšinou v nižších, alergologicky menej významných koncentráciách . Okrem už uvedených alergénov je v ovzduší ešte stále peľ skorocelu, mrlíkov, chmeľu a ďalších bylín, najmä z čeľade astrovitých a mrkvovitých. Koncentrácie spór plesní v ovzduší rodov Cladospórium a Alternária výrazne poklesli na celom území. K ich výraznému poklesu dochádzalo tiež v súvislosti so zrážkami a ochladením“, uviedla k peľovej situácii v SR RNDr. Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Dobrou správou podľa nej pre alergikov je, že pokračujúce chladné počasie s výraznou zrážkovou činnosťou bude udržiavať nízke hladiny denných koncentrácií peľu v ovzduší. Naďalej bude prevažovať peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy spolu s peľom ambrózie – najvýznamnejšieho alergénu jesene. Po ústupe dažďov a miernom oteplení ešte možno očakávať zvýšenie koncentrácií peľu ambrózie i ostatných bylín. Zvýšia sa aj koncentrácie spór húb (plesní). Až do neskorej jesene sa však budeme stretávať stále s peľom paliny a tráv v ovzduší, ale v nízkych koncentráciách.