PR článok | 4.3.2016

Cestovanie je v kurze: Ako čo najviac ušetriť a kde načerpať inšpiráciu?

Máte chuť na zmenu? Potrebujete si vydýchnuť, načerpať nové sily či získať inšpiráciu? Cestovanie vám toto všetko dá. A ak zvolíte správny postup, za málo peňazí si vychutnáte veľa muziky. Prinášame vám 5 tipov, ako si z cestovania urobiť záľubu, ktorá vám oveľa viac dá, ako vezme.

  1. Správne načasovanie

Tento rok nám síce veľa predĺžených víkendov nedoprial, no na výlet do európskej metropoly, väčšieho či menšieho mesta, vám v pohode stačia aj dve noci. Vycestujte v piatok po práci, vráťte sa v nedeľu večer a plní zážitkov, ktoré vám nikto nevezme. Veľká noc je tiež skvelou možnosťou ako vypadnúť z pracovného kolotoča aj bez dovolenky, no pripravte sa, že ubytovanie môže byť vtedy drahšie. Skúste však Airbnb, ubytovanie v súkromí u bežných smrteľníkov, ktorí s cenami nemanipulujú ako sa im zachce.

  1. Zabudnite na veľkomestá

gyor 2Európske veľkomestá sú síce krásne a lákajú tisícky turistov mesačne, no pripravte sa na drahšie ubytovanie a aj drahšie služby. Ak si porovnáte napríklad Budapešť a oveľa menší (a bližší) Győr, ceny sú neporovnateľne nižšie a zážitky práve úplne porovnateľné. Podobne je to aj s Prahou a moravskými mestečkami, ktoré vás svojou atmosférou dostanú do kolien. Ak hľadáte inšpirácie, skúste inšpiratívny cestovateľský blog s vlastnými recenziami a fotografiami, napríklad Travelissimo.sk.

  1. Cestovanie bez cestovky

Cestovanie na vlastnú päsť bez cestovky je niekedy riskantné, najmä ak si vyberiete nebezpečnú exotickú destináciu. Na výlety do európskych miest však cestovku naozaj nepotrebujete. Letenky bookujte priamo cez nízkonákladové letecké spoločnosti, poistenie riešte priamo v poisťovni a ubytovanie tiež samostatne. Ušetríte ešte viac ako s „výhodným“ balíčkom od cestovnej kancelárie a služby si nakombinujete presne tak, ako potrebujete.

  1. Choďte pešo

Prenájom auta je veľká položka vášho rozpočtu, podobne to však môžu byť aj lístky na MHD, najmä vo väčších mestách. Hneď pri príchode sa informujte o možnosti kúpy zľavneného „passu“ na 24-hodinové či aj trojdňové cestovanie hromadnou dopravou a využívajte aj ten najlacnejší pohon, vlastné nohy. Objavíte pritom miesta, ktoré v encyklopédiách a bulletinoch často nenájdete.

  1. Googlite a pýtajte sa domácich

Platí to pri všetkom, od dobrej kaviarne na raňajky až po pamiatky, ktoré nesmiete a ktoré môžete vynechať. Múzeá a galérie majú často drahé vstupné a to, čo vnútri nájdete vás môže sklamať. Pretláčať sa davmi turistov len preto, aby ste videli miniatúrnu Monu Lisu na vlastné oči? Čo keby ste si radšej Paríž vychutnali ako domáci, s fľašou dobrého vína a čerstvou bagetou na nábreží či balkóne svojho prenajatého bytu? To je určite lepšie investované „vstupné.“ Čo sa gastronómie týka, vyhnite sa „tourist trapom“, ktoré lákajú neznalých turistov na špeciálne „výhodné“ menu tabuľou v angličtine, choďte sa radšej najesť do nenápadnej reštaurácie, kde nájdete väčšinou domácich. Budete mať istotu, že za slušné peniaze dostanete poctivú lokálnu kuchyňu.

Hľadáte ďalšie rady? Tie a aj zaujímavé tipy na výlet nájdete na cestovateľskom blogu Travelissimo.sk

Fotogaléria