V roku 2018 sa Noc divadiel na slovenských javiskách nesie v duchu česko-slovenskej vzájomnosti a storočnice od vzniku prvého spoločného štátu.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského akcentuje toto historické jubileum uvedením sugestívnej inscenácie Balada pre banditu z obdobia prvej Československej republiky.

Storočnicu viažúcu sa na rok 1918 sprítomní pred začiatkom predstavenia riaditeľ múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev.

Atraktívnym spôsobom prepojí témy, ktoré tvoria pozadie kultovej českej hry o koločavskom lúpežníkovi a súvislosti konca I. svetovej vojny a vzniku ČSR.

Po skončení predstavenia bude nasledovať symbolická záverečná bodka – spoločné stretnutie hercov a divadelníkov s divákmi pri sviečkach. Pred budovou divadla zaznejú výroky, ktoré vznikli pred storočím a aj dnes sú aktuálne.

V sobotu 17. novembra o 19.00 hod, zvolenské divadlo nezhasína. Posvieti si na kultúrne a historické vzťahy medzi Českom a Slovenskom. Diváci tak môžu zažiť výnimočné stretnutie, aké sa koná raz za sto rokov.