Atramentová alebo laserová tlač? Niektorí ľudia tieto dva typy tlačiarní zjednodušenie delia na tlačiarne do domácnosti (atramentové) a tlačiarne do kancelárie (laserové). Aj keď pre typického domáceho užívateľa alebo pre typickú kanceláriu to sedí, vždy sa nájdu výnimky.

Vo väčšine prípadov platí to isté

Rovnako sa dá zjednodušene povedať, že atramentové tlačiarne sú vhodné na tlač fotografií a laserové na tlač dokumentov. Samozrejme, na každom z týchto dvoch typov tlačiarní môžete tlačiť čokoľvek, avšak výsledky budú odlišné.

Fotografie vytlačené na laserovej tlačiarni, kľudne aj na špičkovej Konica Minolta, nebudú vyzerať tak dobre, ako keby boli vytlačené pomocou atramentu. S dokumentami je situácia vyrovnanejšia, avšak s laserovou tlačiarňou môžete tlačiť oveľa hospodárnejšie.

Výnimky, pri ktorých stojí za zváženie, či je zaužívané použitie to pravé

A tu sa dostávame k tým výnimkám. Môže sa stať, že aj vo firme bude potrebné tlačiť obrázky v lepšej kvalite. To si bude pochopiteľne žiadať atramentovú tlačiareň. Ak však zároveň budú tlačiť aj veľké množstvo dokumentov, ešte lepším riešením by bola atramentová tlačiareň a ešte jedna laserová. Predsa len, aj keby sme porovnávali tlačiarne rovnakej značky, laserová s tonermi Epson by vyžadovala násobne menej časté kupovanie tonerov ako jej atramentový náprotivok.

Čo sa domáceho použitia týka, niekto si fotky vôbec netlačí a vtedy má pre neho zmysel uvažovať o laserovej tlačiarni aj domov. Obstarávacia cena síce môže byť o trochu vyššia, ale náklady na tlač sú vždy nižšie. Samozrejme, je potrebné aj porozmýšľať, v akom objeme budete tlačiť a podľa toho určiť odhadovanú návratnosť.

Pri veľmi sporadickej tlači sa vám investícia do laserovej tlačiarne nemusí vrátiť. Ale pozor! Svoje zohráva aj fakt, že pri dlhšej nečinnosti môžu atramentové náplne zaschnúť. To sa vám s tonermi v laserových tlačiarňach nestane.