V utorok, 4. februára zomrel dlhoročný herec zvolenského divadla Andrej Mojžiš (*16.10.1925 – †4.2.2020). Informáciu potvrdilo samotné Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, kde v pondelok, 10. februára prebehne posledná rozlúčka s hercom.

Meno herca Andreja Mojžiša patrí k najvýznamnejším menám divadelných osobností na Slovensku. Generáciami milovaná legenda zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského bola neodmysliteľne spätá s mestom Zvolen.

Andrej Mojžiš sa narodil dňa 16. októbra 1925 v Kremnici a zomrel dňa 4. februára 2020 vo Zvolene.

Hercom Divadla Jozefa Gregora Tajovského sa stal v roku 1953 a napriek ponukám z iných divadiel zostal celý život verný Zvolenu. „Načo by som odchádzal, veď aj tu sú diváci,“ zvykol hovoriť.

Vďaka svojim kvalitám sa stal jedným z najobsadzovanejších mimobratislavských hercov vo filmoch aj televíznych inscenáciách, jeho hlas znel v mnohých oceňovaných rozhlasových hrách. Na doskách znamenajúcich svet stvárnil vyše 150 rôznorodých postáv zo svetového i domáceho repertoáru. V srdciach divákov ostáva Mojžiš elegánom, šľachticom, mužom s charizmou, ktorý presvedčivo zahral kráľa aj tuláka. V roku 2015 oslávil Andrej Mojžiš vzácne životné jubileum 90 rokov. Pri tejto príležitosti usporiadalo jeho domovské divadlo galavečer na celoslovenskej úrovni „Andrej Mojžiš – Rytier v službách divadla“. Zároveň divadlo vydalo rovnomennú knihu venovanú tejto hereckej legende.

Majstrovstvo Andreja Mojžiša bolo odmenené viacerými vyznamenaniami a cenami. V roku 1998 získal Cenu mesta Zvolen. V roku 2000 Cenu Jozefa Kronera za celoživotné dielo. V roku 2007 prevzal z rúk prezidenta SR Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky. V roku 2008 Cenu Čestný MOTÝĽ za celoživotný prínos pre DJGT. V roku 2015 prevzal Cenu Predsedu Národnej Rady SR za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania.

Posledná rozlúčka s hercom mimoriadneho formátu sa uskutoční v pondelok 10. februára 2020 o 15.00 na javisku jeho domovského Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene, kde bude od 14.15 sprístupnená aj kondolenčná kniha pre širokú verejnosť.