ZVonline (KM, ZV Patriots) | 20.3.2011

Americký futbal sa hrá aj vo Zvolene

Okrem populárneho hokeja, volejbalu, basketbalu sa vo Zvolene snažia presadiť aj protagonisti amerického futbalu. Kto by to bol povedal, že na umelej tráve v areáli zvolenského letného štadióna na sebe tvrdo pracujú americkí futbalisti, aby sa svojim fanúšikom predviedli v čo najlepšom svetle.

Zvolen Patriots, ako sa nazývajú mladí športovci, ktorí sa snažia preniesť americký kolektívny šport aj na Slovensko, založili klub v roku 2006, bola to skôr improvizácia. Cieľom bolo samozrejme vytvoriť ligovú súťaž na Slovensku a zapojiť do nej čo najviac klubov. Zvolenský tím nebol na „scéne“ sám, spolu s klubom Nitra Knights a Trnava Bulldogs hrávali priateľské zápasy a organizovali turnaje. Po štyroch rokoch prejavili záujem aj družstvá Topoľčany Kings a Smolenice Eagles. Vznikla zastrešujúca inštitúcia pod názvom Slovenská Asociácia Amerického futbalu (SAAF) a v súčasnosti  tvorí osem klubov: Bratislava, Nitra, Zvolen, Trnava, Topoľčany, Smolenice, Banská Bystrica, Žilina.

Vedenie a hráči Zvolen Patriots spolupracujú aj s českým klubom Ostrava Steelers, kde niektorí hráči budú hosťovať. Zároveň je na programe aj miniliga, ktorá začína už 10.apríla 2011 na ihrisku Patriots a na jeseň sa začína Slovenská liga, kedy by mali odohrať hráči tri zápasy a poprípade aj bojovať v Play-off.

Futbalisti podstupujú v týchto dňoch tvrdé tréningy a pripravujú sa na nadchádzajúcu sezónu pod taktovkou kondičného trénera Miroslava Ivana. Súčasťou prípravy je atletická časť, kedy využívajú priestory telocvične na 9. Základnej škole na Západe a v polovici marca by mali trénovať už aj na umelej tráve. Tento víkend v spolupráci so žilinskými Warriors a ostravskými Steelers absolvujú sústredenie v Žiline a tým zavŕšia aspoň sčasti kondičnú prípravu. Klub je mladý a preto nábor do tímu Zvolen Patriots prebieha neustále. Veková hranica 17 rokov a chuť hrať americký futbal. To je všetko, čo potrebuje na začiatok záujemca a fanúšik tohto tvrdého amerického športu.

Fotogaléria