PR článok | Foto: Mark Skalny / Shutterstock.com | 4.6.2021

Ako sa správne obliecť a obuť na turistiku?

Asi niet človeka, ktorý by sa každý týždeň netešil na víkend. Teda ak nepracujete aj cez víkendy, vtedy sa skrátka tešíte na najbližší voľný deň. Obzvlášť to platí pre milovníkov turistiky, ktorí vtedy majú konečne možnosť stráviť celý deň na túre v prírode.

Aj cez letné horúčavy majte zbalenú bundu a pršiplášť

Piatok sa tak stáva dňom, kedy odhodíme pracovné oblečenie a chystáme si na víkend funkčné tričká, nepremokavé bundy a pohodlné turistické nohavice. Prípravu na túru neradno podceňovať. Veď nie nadarmo sa hovorí, že na horách neexistuje zlé počasie, len zle oblečený turista.

A keď sme pri počasí, to sa na horách dokáže radikálne zmeniť z hodiny na hodinu a niekedy aj z minúty na minútu a preto treba mať vždy zbalené oblečenie do každého počasia. Aj ak sa chystáte na túru a vonku je jasno a slnko páli, určite nestačí obliecť si tričko, šortky a vyraziť.

Treba mať v zálohe minimálne bundu, ktorá vás ochráni pred prípadným vetrom a dažďom. A ak by vás zastihol prudký lejak, pršiplášť je vtedy záchranou číslo jeden.

Bez správnej obuvi ani krok

Samostatnou kapitolou pri chystaní sa na turistiku je obuv. Zabudnite na botasky, v ktorých chodíte do mesta. Bez pevnej trekovej obuvi radšej ostaňte sedieť doma. Riziko vyvrtnutia členka alebo iné zranenie striehne v nespevnenom horskom teréne doslova na každom kroku a aj v prípade, že vás zaujíma letectvo, určite nechcete, aby k vám horská záchranná služba musela posielať vrtuľník.

Preto si vyberte takú trekovú obuv, v ktorej vaša noha nebude „lietať“, ale bude dobre spevnená. Tým minimalizujete riziko, že sa zraníte ak krivo stúpite. Taktiež je dôležitá dobrá protišmyková podrážka, keďže v horách sa môžete ľahko pošmyknúť na vlhkej skale, či kmeni stromu.

No a pre maximálnu možnú mieru komfortu odporúčame obuv z materiálu, ktorý neprepustí vodu, ale zároveň umožní vašej nohe dýchať, aby ste sa cítili dobre nielen ráno, na začiatku túry, ale aj poobede, keď sa budete vracať domov.